Žitný za mužov Kookoo v príprave, o deň neskôr s dvoma gólmi v juniorke

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 08.09.2016 o 05:17 | Komentáre (0) |

Patril do úspešnej generácie ružinovského hokeja, ktorá dosiahla v jednej sezóne na tretie miesto na Slovensku v kategórii starších žiakov a zároveň aj postúpila medzi slovenskú dorasteneckú elitu.V sedemnástich rokoch sa však rozhodol pre presun do Fínska, do dorastu Ässätu Pori. Z pozície najproduktívnejšieho hráča mužstva v sezóne, prvýkrát nazrie do juniorskej kategórie, no v druhej sezóne taký raketový štart nemá a v juniorke Ässätu viac sedí ako hrá. V novembri minulého roka sa rodák z Bratislavy vydal do konkurenčného KooKoo, presťahoval sa do mesta Kouvola a dostáva nielen novú šancu, ale aj nový impulz.

Na štarte tretej sezóny v krajine úradujúcich majstrov sveta v dorasteneckej i juniorskej kategórii (a vicemajstrov sveta v seniorskej kategórii) už trávi totožne čas s juniorským a hlavným tímom.

V utorok čoskoro 19-ročný útočník Roman Žitný prvýkrát nastúpil za mužov, v domácom prípravnom zápase proti Espoo Blues. V stredu v treťom kole najvyššej fínskej juniorskej ligy strelil dva góly svojho mužstva.

V KooKoo si od minulej sezóny. Prečo si prestúpil z Pori do tohto klubu?
Počas mojej prvej fínskej sezóny, keď ma ako jediného dorastenca vytiahli do juniorky, aj počas celej letnej prípravy a aj počas prípravných zápasov pred následujúcou sezónou, kde sa mi darilo a v podstate som bodoval v každom zápase, ma tréner stále utvrdzoval, že so mnou ráta do druhej päťky. Začala však súťaž a zrazu ma posunul do štvrtej s minimálnou príležitosťou byť na ľade. No našťastie v novembri o mňa prejavili záujem z KooKoo a tak som si povedal, že to skúsim a zatiaľ tento krok neľutujem.

Roman Žitný (vpravo)

Foto: Instagram

Keď porovnáš oba kluby, aké sú medzi nimi rozdiely?
V Pori v podstate všetko tréner staval na starších hráčoch ročníka 1994 a 1995. Rozdiely sú asi vo financiách. KooKoo voči Ässätu by som prirovnal ako Ružinov voči Slovanu. Aj čo sa týka peňazí, aj fanúšikov. V KooKoo sa robí skromnejšie, ale tak isto profi robota a idú krok po kroku hore. Iný rozdiel asi nevidím. Vzťahy sú zatiaľ ďaleko lepšie v KooKoo.

A hokejové?
Tu u v KooKoo hráme systémom 2-1-2 a tento systém ako hrajú muži, tak ho hrá aj juniorka a aj dorast. V Pori sa hralo tým istým systémom, ale najdôležitejšie v celom Fínsku je, že sa musí korčuľovať hore-dole. Vravia, dozadu (brániť) musíš, dopredu (do útoku) môžeš.

Nedá sa mi neopýtať. Fíni v minulej sezóne boli majstri sveta do 18 rokov, do 20 rokov a zlatý hetrik takmer zavŕšili aj u mužov. V čom je ešte momentálna sila fínskeho hokeja, že na nich sa ukazuje ako na modernistov hokeja?
Môj osobný názor je, že v žiackych súťažiach nikto silou mocou netlačí na výsledky hráčov. Nechávajú ich hrať. Necháva sa tu kreativita jednotlivcov,. Podľa toho ako som ja absolvoval dorasteneckú súťaž tu vo Fínsku, tak v porovnaní so Slovenskom sa hrá v podstate stále na štyri formácie, ktoré idú viac menej stále v poradí ako sú. Málokedy sa stane, že sa hrá na dve päťky. Toto je asi ich dobrá filozofia, že dávajú priestor maximálnemu počtu hráčov a nie, že musí byť výhra za každú cenu a hrali by to iba na dve lajny, ako sa to robí na Slovensku. Z toho vyjde väčší počet hráčov pre juniorku a následne aj k mužom. Je tu väčšia konkurencia a asi aj pokora a skromnosť hráčov. Ale kvalita vychádza z konkurencie. Veľmi málo sú tu robené posuny mladších k starším. V podstate ako sú kategórie rozdelené, tak aj hráči hrajú. Nestáva sa tak často, že dorastenec, nebodaj žiak už hrá za mužov ako na Slovensku. A keď taký je, tak naozaj má na to aj kvalitu.

Stretnutie dvoch Slovákov pôsobiacich vo Fínsku. Kedysi obliekali obaja dres jedneho klubu Assat Pori, no dnes už každý...

Posted by Roman Žitný on 27. január 2016


V čom je iný tréningový proces, či príprava na sezónu?
Tam by som zásadné rozdiely nevidel. Asi len v prístupe hráčov, ktorý vychádza z konkurencie a neustáleho boja o miesto v zostave. Rozdiel je asi v tom, že sa tu o niečo viacej beháva.

Vravel si, že do KooKoo si prestupoval s nádejou hrať a mať poriadny icetime. Splnilo sa to?
Áno splnilo a aj stále plní, hoci radšej si zaklopem. Zatiaľ tu všetko platí tak, ako sa povie. Hrací čas mávam okolo 19 až 20 minút. Hrával som, aj hrám presilovky, oslabenia, ak je powerplay aj to som na ľade. V podstate patrím medzi troch až štyroch najvyťaženejších hráčov. Nebola to síce moja najlepšia, ale ani najhoršia sezóna, no myslím, že to malo súvis aj s postupným sťahovaním sa zo západu Fínska na východ, čo som si v podstate všetko riešil sám, Zvládol som to ale, je to už za mnou a hokejovo si to zatiaľ v KooKoo užívam. Hlavné je, že mám obrovskú dôveru od trénerov a preto sa snažím všetky ich pokyny do bodky splniť.

Ako vyzerala tvoja príprava na tretiu fínsku sezónu?
Prípravu som mal veľmi ťažkú, veľa behania a veľa posilňovne. Plus ľady, kde mi pán Pinček z HK Petržalka vyšiel v ústrety a tak isto aj pán Pokovič z Ružinova. Bol som v kuse v kontakte s trénermi, ktorí mi každý týždeň posielali tréningový proces. ktorý som plnil do bodky a plus robil navyše svoje veci bez ktorých to nejde. Vo Fínsku som sa pripravoval s mužmi na ľade, aj s juniorkou na ľade a tak isto i na suchu.

V utorok si bol nominovaný na zápas, prípravák s Espoo Blues. Bolo to za odmenu, ako si pracoval v tréningoch, či to bol plánovaný ťah?
Ešte počas letnej prípravy, keď som bol na Slovensku, som dostal správu od manažéra, kde mi oznámil dátum začiatku prípravy a kde mi oznámil, že ja a ešte dvaja spoluhráči z juniorky sa budeme pripravovať aj s mužmi, aj s juniorkou. Manažér stále rozprával, že nás postupne budú chcieť pomaličky zapracovávať k mužom. No a včera som sa dočkal aj nominácie na zápas.

Naposledy sa Roman Žitný v reprezentačnom drese ukázal v apríli 2015 na MS do 18 rokov v Švajčiarsku.

Foto: Jakub Homoľa/SlovakProspects

Jesse Espo — Olli Korhonen — Roman Žitný. Takto ste nastúpili do zápasu proti Blues.
Áno, toto sme boli všetci traja z juniorky. Akurát Olli nahradil Samiho Taminena, ktorý ochorel a ja, Jesse a Sami sme boli tí traja, ktorí absolvovali prípravu aj s mužmi.

Bol to iný level hrať na takejto úrovni, aj keď to bola len príprava. Uvedomoval si si to na ľade?
Rýchlosťou to bolo niekde inde ako juniorka. To nám ešte muži zo základnej zostavy vraveli, že sme vychytili najnáročnejší korčuliarsky zápas v príprave. Uvedomoval som si to po okamih, kým som sa nedostal na ľad a tam už sa na to myslieť nedalo. Snažil som sa len splniť všetko to, čo nám tréner povedal a podať čo najlepší výkon, aby som si opäť o kúsok pootvoril dvere k mužskej šatni. O to viac som sa tešil, keď tréner po zápase vyzdvihol našu juniorskú útočnú trojicu a pochvalne sa o nás vyjadril, že sme ukázali na ľade o mnoho viac, ako si myslel a že máme šancu do budúcnosti sa udržať v mužskom tíme. Aj keď viem, že jedna lastovička leto nerobí, ale bolo to dačo neuveriteľné pre mňa.

Nie je ti trochu teraz ľúto, že KooKoo ako z mála klubov Liigy nemá svoju farmu v druholigovej súťaži - Mestis?
Momentálne mi to ľúto nie je. Ja som si vedomý, že som len druhoročák junior a ako som vravel, zatiaľ sa tu nemám na čo sťažovať. Vo svojej kategórii som vyťažovaný dosť a radšej nech mám poriadny čas a priestor v juniorke, ako málo času u mužov. Aj keď v utorok sme dostali veľa priestoru a manažér po zápase mi vravel, že stále nech len na sebe makám ako doteraz a že ešte príležitosť dostanem. Vo Fínsku ani tá juniorka nie je ľahká liga, lebo tu za juniorov ešte hrávajú hráči ročníka 1995. A čo rozprávali tréneri tu, v KooKoo, ale aj v Pori, tak vraveli, že veľký rozdiel medzi Mestis a juniorkou nie je.

Roman Žitný


Post: útočník Držanie hokejky: Naľavo
Dátum narodenia: 30. septembra 1997
Miesto narodenia: Bratislava
Výška: 180 cm
Váha: 80 kgV piatok hlavný tím hrá posledný prípravný zápas v Hämeenlinne proti HPK. Odohráš aj tento zápas?
Myslím, že asi nie, lebo my ideme hrať do Oulu proti juniorke Kärpätu, čo je mimoriadne silný tím a tréneri nás nechceli pustiť všetkých troch na prípravák. Tak zatiaľ to vyzerá tak, že za mužov pôjdu iba Jesse a Sammi. Predsa sú to len domáci hráči (úsmev).

Muži sú ešte v predsúťažnom období, no juniorská Nuorten SM-Liiga už má za sebou tri kolá. Deň po zápase za mužov, ste hrali doma proti Jukuritu. Strelil si prvý i posledný gól v zápase, keď ste vysoko vyhrali 8:2. Prejavil sa entuziazmus z predchádzajúceho dňa, po prvom zápase za mužov?
To neviem, skôr si myslím, že nie, lebo zo štyroch zápasov som bodoval v troch po sebe idúcich. Ja sa len vždy snažím odovzdať na ľade zo seba všetky svoje schopnosti v prospech kolektívu a na zápas za mužov už myslieť nemôžem. To už bolo a z histórie sa nežije. Preto musím každý tréning, každý zápas brať ako novú výzvu, aby ma to pomaličky posúvalo v kariére ďalej.

So SaiPou ste doma vyhrali, potom v Helsinkách prehrali s HIFK (tam si strelil i gól), a v treťom zápase spomenutá výhra nad Jukuritom. Asi máš len pozitívny dojem z takéhoto rozbehu sezóny, umocnený tým, že už máš aj štart za mužov.
To je pravda. Priznám sa, že trošku mi to pripomína moju prvú sezónu vo Fínsku. Takto podobne som to mal aj v Ässäte, až na to, že tam to bola kombinácia dorast-juniorka a tu juniorka-muži. A potom som sa stal najproduktivnejší hráč dorastu Ässätu (úsmev).


Ahoj/Hei/Hello priatelia, musím sa s vami podeliť o skvelú správu

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia