Záborský opäť vo Fínsku, pripravený robiť mentora Bodákovi

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 20.06.2017 o 16:00 | Komentáre (0) |

Útočník Tomáš Záborský patrí k najlepším slovenským hokejistom v EÚ. Jeho druhým domovom je Fínsko a po ročnom pôsobení vo švédskej SHL sa vráti do krajiny tisícich jazier.

Tomáš pôsobil vo fínskej Liige už v rokoch 2009-2012 v tíme Ässätu Pori, po dvoch rokoch v KHL sa vrátil do Fínska, no už do tímu HIFK Helsinki, kde odohral dve sezóny.

V minulej sezóne vyskúšal aj švédsku SHL. Navzdory tomu, že s Brynäsom sa dostal až do finálovej série s HV71, kde prehral až v predĺžení siedmeho zápasu, sa rozhodol pre návrat do Fínska, lebo ten švédsky štýl hokeja a života mu tak nesedí ako fínsky.

Tentokrát sa však upísal inému tímu a včera majstrovský klub Tappara Tampere oznámil, že si zaistil "Záborove" služby na ďalšie dve sezóny.

Si spokojný so zmluvou?
Áno, som spokojný. Je to klub, ktorý má každý rok vysoké ambície. Chcú vyhrávať. Posledných päť rokov hrali vo finále. Zmluva znie na dva roky, spokojnosť je na obidvoch stranách. Verím, že tá spolupráca bude prospešná pre obidve strany.

Tappara hankki vahvistusta hyökkäykseensä!

Posted by Tappara official on 19. jún 2017


Prečo si sa rozhodol pre návrat do Fínska? To ti tak vyhovuje hokej i život v tejto krajine?
Vyhovuje mi to, aj štýl hokeja, aj krajina. Ľudia sú tam veľmi príjemní a milí. Som rád, že som sa mohol vrátiť naspäť.

Si to spomenul, Tappara bola posledných päť rokov za sebou minimálne vo finále, posledné dve sezóny zakončila s titulom. Hovorí sa v klube o zlatom hetriku?
Určite. Rozprával som sa generálnym manažérom a ich tím, ako je postavený, bude mať len a len tie najvyššie ciele.

Kde budem pôsobiť rozhodne až Draft do NHL tento víkend. Ak by som mal zostať vo Fínsku, tak budem asi s najväčšou pravdepodobnosťou pôsobiť v druholigovom Mestis a odohrám aj nejaké zápasy asi za "A".

Som veľmi rád, že do nášho tímu príde hráč ako je Záborský. Má veľké skúsenosti a myslím si, že bude správny hráč do nášho klubu. Osobne ho nepoznám, ale vyzerá ako sympatický chalan a myslím si, že sa môžem pri ňom niečo priučiť.
Martin Bodák
O prestupe Záborského do Tappary

Ako si spomínaš na tím a štýl, ktorým hrali?
Vyčkávali v strednom pásme, snažili sa v ňom napádať a tým prehusťovať stredné pásmo. Navyše mali veľmi dobré presilovky, i oslabenia. No keď som hral proti nim naposledy, bol tam iný tréner. Uvidíme, či nový tréner bude mať iný systém, alebo to bude to isté. Určite to však bude zaujímavé byť toho súčasťou.

Poznáš z tímu niekoho osobne?
Osobne poznám náhradného brankára Heljanka, ktorý hral spolu so mnou v Helsinkách. Ostatných poznám zo zápasov Liigy, či ide o Kuusalu, alebo Peltolu. Vo Fínsku som doteraz odohral už päť sezón, čiže poznáme sa navzájom. Nemyslím si, že by som mal problém zapadnúť do kolektívu.

Lídrom na ľade i v kabíne je 22-ročný český brankár Dominik Hrachovina. Poznáš i jeho?
Zatiaľ sme sa nekontaktovali, no ako i iných, poznám ho z ľadu. Na všetko toto bude čas v auguste, keď tam prídem a dúfam, že všetko bude klapať.

V organizácii Tappary je i mladý slovenský prospekt, obranca Martin Bodák, ktorý tak zaujal ako celý slovenský výber na aprílových MS do 18 rokov. Ak bude i on v Tampere, si pripravený mu robiť mentora?
Bolo by to jednoduchšie, aj v kabíne aj mimo nej. Je to príjemné mať slovenského spoluhráča. Veľmi by som sa tomu potešil. Pár rokov dozadu som naposledy hral so Slovákom v jednom tíme, s Kristiánom Kudročom. Kristián bol mentorom mne, dával na mňa pozor. Tak prečo by sa teraz nemohla vymeniť pozícia? Keď budem v pozícii, že dokážem niekomu pomôcť, dať radu, budem len rád.

Tappara bude hrať opäť v hokejovej Lige majstrov. V základnej skupine narazí na slovenského majstra z Banskej Bystrice.
Už keď som sa bavil s agentom, že Tappara má o mňa eminentný záujem, som mal v podvedomí, že by som mohol hrať po dlhej dobe na Slovensku. Teraz, minulý víkend som bol na hokejbalovom turnaji Országh Cup a keď som sa s Vladom videl, tak som mu hovoril „veď o chvíľu sa vidíme.“ Bude to motivácia navyše, hrať pred kamarátmi a rodinou. Veľmi sa na to teším.

Tomáš Záborský pôsobil vo Fínsku naposledy v sezóne 2015/16. Bol štvrtým najproduktívnejším hráčom Liigy. V historických tabuľkách najvyššej fínskej hokejovej Liigy je už na 247. mieste kanadského bodovania. Stačilo mu na to päť sezón vo Fínsku. Celkovo má na svojom konte 257 zápasov, 109 gólov a 104 asistencií.

Pred dvoma rokmi si vo finálovej sérii prehral s HIFK Helsinki práve s Tapparou, v minulej sezóne za švédsky Brynäs v siedmom zápase finále s HV71. Titul ti dvakrát tesne unikol. Zaujíma ťa zlato a titul šampióna viac ako body?
Presne tak. Keď sme s agentom rozoberali, kde by mali moje kroky smerovať, tak sme vytvorili len úzky okruh tímov, kde by som šiel. Chcel som ísť do klubu s vynikajúcim mužstvom a kde budem mať reálnu šancu na titul. Takýchto tímov v Európe nie je veľa, že už pred sezónou deklarujú, že idú na titul. Väčšinou sa to vyvrbí počas sezóny, že sú dobré výsledky, dokúpia sa hráči. V prípade Tappary však je záruka, že pôjdu veľmi ďaleko. V posledných piatich sezónach boli minimálne strieborní a mužstvo zostáva pokope. Bude teda veľká šanca, že by i do tretice získali titul.

Začína leto, čo je znamenie, že hokejisti, najmä tí z Európy, sa už začínajú pripravovať na následujúcu sezónu. Už i ty si v príprave?
Áno. Hneď po sezóne, v máji, som začal trénovať. Doprial som si dovolenku, no trénujem prakticky neustále. Veľkú časť minulej sezóny som vynechal kvôli zraneniu a nebol dôvod oddychovať. Trénujem teda pravidelne, na ľad som chodil dvakrát za týždeň. Teraz to bude tu v Trenčíne o niečo komplikovanejšie, pretože na Gáborikovom štadióne začínajú letné hokejové kempy deťom. Budem sa snažiť dostať aspoň jeden, či dvakrát na ľad. Popritom samozrejme naberať kondičku bicyklovaním a plávaním. Taká normálna letná príprava.

Od októbra do apríla si nehral pre zranenie a operáciu ramena. Už si fit?
Je to v poriadku. Aj teraz, ako som bol na hokejbalovom turnaji na Országh Cupe, tak rameno dostalo zabrať v mnohých kontaktoch, ale výborne držalo. V tomto nemám absolútne žiaden problém.

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia