Hudec nevzdáva sen o fínskej Liige, sezónu začne v druholigovom Mestis

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 18.07.2017 o 14:00 | Komentáre (2) |

V minulej sezóne sezóne pôsobilo v troch najvyšších fínskych seniorských súťažiach dovedna trinásť slovenských hokejistov. Piati z nich nastupovali v najvyššej Liige, zbytok v druholigovej súťaži pod menom Mestis, alebo treťoligovej Suomi-sarja.

Práve až z tretej ligy sa krôčik po krôčiku približuje k Liige 23-ročný obranca Marek Hudec.

Trenčiansky rodák svoje hokejové kroky začal, samozrejme, v miestnej Dukle, no po dvoch sezónach v doraste tradičného mládežníckeho klubu sa rozhodol, že je čas na zmenu a putoval na sever do Škandinávie.

Prvý legionársky rok strávil vo Švédsku, jednak v druholigovom juniorskom tíme Borlänge, odkiaľ si ho vyhliadol klub zo štvrtej seniorskej ligy - Smedjebacken. V Švédsku chcel zostať pri jedinej podmienke, že sa nájde pre neho miesto v tíme, ktorý v krajine troch koruniek hrá najvyššiu juniorskú ligu. Nestalo sa a tak svoje šťastie pokúšal viac na východ.

V Fínsku skúšal sa presadiť na skúškach v tíme Peliitat, ktorého seniorský tím hráva druhú najvyššiu Mestis ligu. Neuspel, no ozvali sa z klubu Raahe-Kiekko. V poslednej vekom juniorskej sezóne ju kompletne odohral za seniorský tím, hrajúci v treťoligovej Suomi-sarja.


S Jurajom Hollým získal Marek Hudec bronzovú medailu v poslednej sezóne (2015/16) v treťoligovej Suomi-sarja a získal tak pozornosť v druholigovom Mestise.

V následujúcom ročníku hrával za konkurenčný S-Kiekko v tej istej súťaži, na vekovú výnimku i pár zápasov za juniorský tím. V tomto tíme však mysleli viac na záchranu, nakoniec sa zachránili až v play out. Rovnaké problémy v tom čase mal tím JHT z mesta Kalajoki. Tí preto na nasledujúcu sezónu obmenili káder, pripojil sa k nim nielen Marek, ale i jeho krajan, niekdajší brankár Nitry či Banskej Bystrice - Juraj Hollý.

Spoločne pomohli JHT k bronzovej medaile a obaja si i vybojovali miestenku do vyššej súťaže. Hudec už na hosťovanie v dvoch zápasoch počas sezóny 2015/16. Hollý nahradil Denisa Godlu pred sezónou 2016/17, ktorý sa posunul do najvyššej Liigy, v klube Hermes. Jeho parťák z Kalajoki, Marek Hudec sa dohodol pred štartom minulého ročníka po try oute s tímom KeuPa HT.

Pred touto sezónou už bez nejakej skúšky sa dohodol s iným tímom, s Peliitatom Heinola, v ktorom svoje šťastie skúšal pred štyrmi rokmi. Peliitat je "farmou" ligových Pelicans Lahti a toto je méta, ktorej sa chce priblížiť.

V našom rozhovore to spomenul samotný Marek.


Rozhovor s Marekom


Päť rokov žiješ v zahraničí. Čo ti legionárčenie dalo?
Myslím si, že počas piatich rokov mi to dalo naozaj veľa, či už po osobnej, ale aj po hokejovej stránke. Človek vidí veľa, aj z inej kultúry, z iných zvykov. Naučil som sa aj základy oboch jazykov, čiže švéčtiny i fínčiny. Čo sa hokeja týka, tam tých zážitkov a skúseností je naozaj veľmi veľa. Hodnotil by som to pozitívne.

Ty si Trenčan, ktorý samozrejme prešiel miestnou Duklou. Čo bolo impulzom, že si po dvoch dorasteneckých sezónach si sa presunul do Škandinávie?
V rámci Európy ma najviac lákalo Fínsko a Švédsko. Po tom ako mi tu skončila zmluva, tak som riešil svoje ďalšie pôsobisko a bol som zameraný na tento severský smer. Keď prišla ponuka zo Švédska, tak som prikívol a myslím si, že to bola dobrá voľba.

Tí, ktorí majú skúsenosti z Švédska aj Fínska hovoria, že hokej v oboch krajinách je ako severný a južný pól, veľmi odlišný. Ty máš skúsenosti z oboch krajín. Ako by si ich porovnal? Je medzi nimi až taký rozdiel?
Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že áno. Vo Švédsku je hokej, myslím si, viac kombinačnejší, snažia sa to vykombinovať tak, aby to dávali až do prázdnej bránky. Aj pre oko fanúšika je to možno zaujímavejšie. Zase ten fínsky mi príde hokejovejší. Naozaj hrajú priamočiaro, je to viac o rýchlosti, korčulovaní, všetko sa snažia tlačiť do brány.

Ten ti viac vyhovuje?
Myslím si, že áno. Vo Fínsku som sa našiel viac.


Hudec pred novou sezónou trénuje už i na ľade


Vo Švédsku si bol len rok, no v tej sezóne si hrával i v Division 2, čo je štvrtoligová súťaž. Pomohlo ti to výrazne, že už ako 18-ročný si hral seniorský hokej?
Na toto pôsobenie môžem spomínať iba kladne, lebo mi to naozaj dalo veľa do budúcna. Cítil som tam veľkú dôveru už od začiatku od trénera, mal som tam obrovské ice timy (čas na ľade), čo bolo pre mňa čosi úžasné, pretože to boli moje prvé skúsenosti so seniorským hokejom. Hneď prvý zápas za mužov som hral 25 minút, čo bolo čosi úžasné pre mňa. Pre mladého hráča je to najdôležitejšie, dostať veľký ice time a tak sa posúvať.

Prečo si sa vlastne presunul zo Švédska do Fínska?
Popravde, snažil som sa zostať vo Švédsku, ale chcel som spraviť krok vpred. Keďže ale po sezóne neprišla ponuka z najvyššej juniorskej ligy, tak som hľadal iné možnosti a prišla ponuka z Fínska, konkrétne z Raahe, kde som mal možnosť ísť do tretej najvyššej seniorskej súťaže. Považoval som to zasa ako krok vpred, takže som sa priklonil k tejto možnosti.

V tretej fínskej lige si napokon odohral tri sezóny. Akú kvalitu má?
Kvalitatívne by som povedal, že táto liga je rôznorodá. Nakoľko je tam, myslím 14-16 tímov... Je ich tam naozaj veľa. Rozdiel medzi špicou tabuľky a koncom je tam naozaj veľký, keďže najlepšie tímy sa snažia dostať o ligu vyššie do Mestisu a u týchto klubov sú ambície naozaj vysoké. Počas tých troch rokov som mal vlastne možnosť vyskúšať hrať aj na spodku tabuľky, aj v strede, aj na špici. Bolo to super, čo sa týka rozvoja.

Ako je to s pohybmi nahor. Je ťažké sa odtiaľ dostať do Mestisu?
Po pravde, je to naozaj náročné. Trvalo mi to vlastne tri sezóny, no každý rok som snažil dostať do toho Mestisu, čo sa mi nakoniec podarilo a za čo som veľmi rád. Ten skok je tam ale naozaj veľký, medzi Suomi-sarja a Mestisom.

Spolupracujú medzi sebou tie treťo- a druholigové tímy?
Bol som aj v tíme, ktorý mal oficiálne podpísanú spoluprácu, tím z Suomi-sarja ktorý spolupracoval s tímom z Mestisu, ale tá spolupráca bola viacmenej taká jednostranná. Veľakrát sa stávalo, že hráči, ktorí sa nedostali do Mestisu, tak boli presunutí ku nám, aby nám vypomohli. Opačným smerom to však fungovalo len zriedkavo.


Marek Hudec v letnom období trénuje v rodnom Trenčíne v MG Rinku Mariána Gáboríka


Ty si kariéru v Mestise začal v tíme LeKi. Bol to skok oproti tretej lige?
Popravde, bol! Bolo to počas sezóny v JHT, teda počas tretej sezóny v Suomi-sarja, keď som dostal príležitosť na dva zápasy. Od úvodných striedaní som cítil, že je to naozaj rýchlejšie, vyspelejšie, toho času je tam oveľa menej na rozhodovanie. Všetko treba robiť vo väčšej rýchlosti, čiže prve dve-tri striedania mi trvalo, aby som si zvykol. No myslím si, že som sa s tým vyrovnal dobre, nakoľko tam bol záujem i od trénerov, aby som pokračoval v tomto tíme až do konca sezóny. Žiaľ, stroskotalo to na finančnej stránke.

V minulej sezóne si hral ale za iný tím - KeuPa HT. Ako by si túto sezónu zhodnotil?
Bola to moja prvá kompletná sezóna v Mestise. Začalo to tým, že som tam išiel v auguste na mesačný try-out (skúšku, pozn. autora), ktorý sa našťastie už po nejakých desiatich dňoch zmenil na jednoročnú zmluvu. Bola to prvá sezóna, bolo tam veľa dobrých vecí, veľa vecí u ktorých viem, že mám zlepšiť. Bola to teda veľká škola do budúcna, skvelá skúsenosť!

Keď sa ktokoľvek pozrie na tvoje osobné štatistiky uvidí šesť asistencií z 41 zápasov. Znamená to, že si mal defenzívnejšie úlohy v tom tíme?
Ono, celkovo by som sám seba úplne necharakterizoval ako čisto defenzívneho obrancu. Boli ale zápasy, keď tréneri vyslovene povedali, že sa nemáme hrnúť dopredu, keď je tam šanca, máme zostať vzadu a hrať zo zabezpečenej obrany. preto som sa musel sústrediť na tieto veci. No a boli aj zápasy v ktorých som mal šance, ale chýbalo i niekoľkokrát toho povestného šťastíčka. Verím ale, že v budúcej sezóne to bude lepšie.

Pred touto sezónou bolo oznámené, že budeš pôsobiť v konkurenčnom tíme Peliitat. Prečo práve tento klub?
Najmä to bol záujem zo strany hlavného trénera a manažéra tohto klubu. Heinola ako mesto poznám, pretože som tam bol už počas prvej fínskej sezóny na týždňovej skúške. Viem do čoho idem, viem čo môžem očakávať a teším sa už na novú sezónu.Tvoj bývalý spoluhráč z JHT z poslednej sezóne v tretej lige - Juraj Hollý tiež prešiel do Mestisu a nakoniec to pred touto sezónou podpísal v Liptovskom Mikuláši. Záujem o teba zo Slovenska nebol?
Bol tam aj nejaký záujem zo Slovenska, ale musím povedať, že mojou prioritou bolo zotrvať v Mestise. Nájsť si klub v Mestise, čo možno najlepšiu možnosť. No a keď prišla ponuka z Peliitatu, tak som sa predsa priklonil možnosti pokračovať vo Fínsku.

V minulej sezóne si hral za "farmu" Lukko Raumy, v tejto blížiacej tvoj nový zamestnávateľ je záložným tímom pelikánov z Lahti. Cítiš, že by si sa cez tretiu, druhú ligu dostal až do najvyššej - Liigy?
Rozhodne neskrývam tento zámer. Bol by som za to veľmi rád a spravím pre to čokoľvek, proste maximum. Bol by som veľmi rád, keby sa mi podarí posunúť ešte do tej najvyššej fínskej súťaže. Som však skorej taký typ, ktorý sa sústredí na každodennú prácu. Deň čo deň sa zlepšovať a čo má prísť, to príde.

Vo svete majú fínski gólmani neuveriteľný zvuk, sú žiadaní. Takisto aj útočníci. Nazančuje to i posledný draft, keď tesne po švédoch bolo najviac hokejistov z Európy draftovaných do NHL z Fínska. Čím je Fínsko špecifické pre obrancu?
Je to naozaj o tej rýchlosti. Je to vážne veľmi rýchle, toho času je tam minimum. Hokejista sa musí rozhodnúť v zlomku sekundy, aj pri rozohrávke. Samozrejme tu som na tejto úrovni ešte nehral, takže porovnanie s Tipsport ligou by nebolo na mieste, ale hral som tu po dorast. Toho času an rozohrávku tu bolo ale viac. Ten hokej je potom úplne odlišný. Tu je to možno kombinačnejšie, aj vo Švédsku to bolo kombinačnejšie, no vo Fínsku je to založené na tej rýchlosti a priamočiarosti.Rýchlosť sa vyvíja z korčuľovania. Fíni sú najlepší korčuliari. Súhlasíš s tým?
Je to tak. Mal som možnosť dokonca počas sezón v Suomi-sarja, hoci som pôsobil v mužských tímoch, ale v tých kluboch pôsobili aj dorastenecké aj juniorské tímy a s mladými hráčmi sa tam pracovalo dva- alebo trikrát do týždňa tam mali ranné ľady, na ktorých bolo vlastne všetko sústredené čisto na korčuľovanie. Aj bez puku sa robili všelijaké powerskatingové cvičenia založené na obratnosť, silu korčuľovania: naozaj na tomto si oni dávajú záležať a potom je to celkom vidno.

S hokejistami, s ktorými som hovoril, ktorí hrávajú alebo hrali vo Fínsku, tvrdia, že fínsky štýl hokeja sa najbližšie z Európy podobá na severoamerický štýl. Sú fínske ligy náročné i po fyzickej stránke?
Je to tak. Tak ako som aj spomínal, švédsky štýl je úplne iný. Oni sa snažia všetko vykombinovať, je to tam všetko o prihrávke. Fíni sú takí, že ak tam tá možnosť prihrávky nie je, tak nastrelia to a korčuľujú za tým. Je to viac-menej taký severoamerický štýl a je to náročné aj po fyzickej stránke. Nielen každé leto, každý rok na sebe, dovolím si tvrdiť, tvrdo pracujem. Verím, že som dobre pripravený aj na ďalšiu sezónu.

Squats with stabilizators #summerpractice #hockeypractice #squats #powerlifting #gettingready #forseason

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Hudec (@hudec.marek),Máš 23 rokov. Či v predchádzajúcich kluboch, i u nového budeš patriť k tým najstarším hráčom. V Mestise je v podstate ťažké nájsť hráča nad 24 rokov. Je toto možno negatívom súťaže, že je v nej síce kopa mladých hráčov, ale občas im chýba hokejové myslenie?
Je to tak ako hovoríš. Chýba tam trošku skúseností v niektorých tímoch. Naozaj niektoré tímy sú zložené iba z hráčov od 20 do 24 rokov, ale zas o to viac tej dravosti a priebojnosti, pretože každý vidí tú vidinu sa posunúť vpred do Liigy. každý sa chce zlepšovať, každý chce napredovať a každí chce zabojovať o miesto.

Čím to je, že si kluby nedokážu udržať hráčov nad 24 rokov? Financiami?
Áno, je to rozhodne financiami. Vo Fínsku je to viac-menej tak, že nadmerná väčšina sponzorov je situovaných v Liige. To je ich najväčšou prioritou, tam sa hrnú všetci sponzori. Takže v tom Mestise je tých financií menej, ale liga je to kvalitná a veľmi rýchla.

Funguje to na profesionalite, či musia hráči aj pracovať?
Niektorí hráči tam aj pracujú, ale povedal by som liga je profesionálna. Nakoľko pravidelne fungujú dva-trikrát do týždňa dvojfázové tréningy. Plus sú tam ešte posilňovne. Trikrát do týždňa sú tam zápasy, takže vyťaženosť je tam obrovská. Ak tam hráči pracujú, tak je to len tzv. part-time job, čiže brigády.

Fínsko je však veľmi úspešná hokejová krajina. Pravidelne zbierajú medaily či už v dorasteneckej kategórii, v junioroch, na seniorskej úrovní sú vždy veľmi vážny adept minimálne na medailu. Čím to je, že krajina počtom obyvateľov ako Slovensko, je omnoho úspešnejšia ako my?
Myslím si, že je to základ je v ich mládežníckom hokeji. Je to úžasné, keď to vidíte na vlastné oči. Napríklad v rámci telocviku majú voľné ľady, kedykoľvek si idú zahrať. Je tam ešte veľmi populárny bandy hokej. Bežkujú tam počas zimy. No je to naozaj úžasné, keď to človek vidí na vlastné oči. Tie deti tam majú možnosť športovať. Takisto hneď po škole majú tú možnosť. Sú tam spravené i vonkajšie ľady, hneď ako začne mrznúť, tak napríklad tenisové kurty zalejú vodou a spravia z toho hokejové ihriská. Deti tam majú priestor sa zdokonalovať. Je to niečo úžasne! Ani sa potom nečudujem, že tam vychovávajú toľko talentov.Je inakšie sa pripravovať na sezónu vo Fínsku?
Letnú prípravu ja riešim individuálne. Už od prvej sezóny, ako som išiel do zahraničia, som sa pripravoval s kondičným trénerom Martinom Vlnkom a partiou chalanov, ktorí pôsobia kade-tade v zahraničí. Snažím sa tú letnú prípravu kombinovať ešte aj s ľadmi. Aspoň tri, štyrikrát do týždňa, ak je tá možnosť, aj keď tu tých ľadov cez leto nieje až tak veľa. Takto mi to vyhovuje najviac, aj sa mi to osvedčilo, čiže takisto som sa pripravoval i toto leto. Do toho zaraďujem ešte tréningy vzpierania u trénera Paľa Svrčka.

Tu sa prenajíma ľad u Mariána Gáboríka. V akej skupine tak najčastejšie trénujete spolu?
Niekedy chodievame iba ako skupinka troch, štyroch, piatich chalanov na voľné ľady neskoro večer, keďže momentálne je tu Hokejová škola Mariána Gáboríka, takže väčšina priestoru je zabraná touto jeho hokejovou školou, preto trénujeme neskoro večer. Niekedy ale si chodievam zahrať aj s partiou amatérov, poloamatérov, či bývalých hráčov.

Ďakujem za rozhovor.


Marek Hudec

Post: obranca Držanie hokejky: Naľavo
Dátum narodenia: 26. apríla 1994
Miesto narodenia: Trenčín
Výška: 187 cm
Váha: 91 kg

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia
lentak petraska 19.07.2017 11:10
Uznanie Hallo 20.08.2017 22:53