Vstupenky na MS do 18 rokov 2017 v Poprade a Spišskej Novej Vsi

Slovensko po víťazstve nad Švajčiarskom do štvrťfinále z tretieho miesta

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 18.04.2017 o 23:06 | Komentáre (7) |

POPRAD – Necelých dvadsaťštyri hodín po prvom víťazstve slovenskej reprezentácie do osemnásť rokov, sa zverenci Norberta Javorčíka tešili znovu. Osemnástka sa však vo svojom poslednom vystúpení v základnej skupine na majstrovstvách sveta proti Švajčiarsku vytrápila, gólmi Fafráka a Korenčika však vyhrala 2:1 a do štvrťfinále tak postúpila z tretieho miesta v skupine.

Prvú šancu zápasu si vypracovali Slováci. V piatej minúte obkorčuľoval švajčiarsku bránku Urbánek, ale zo sľubnej pozície nechal vyniknúť Schmida. Ešte väčšiu príležitosť si o dve minúty neskôr vypracoval prvý slovenský útok. Liška prihrával pred bránku voľnému Ružičkovi, ale ten skackajúci puk nespracoval. Útočne však nezaľáhali ani Švajčiari a hneď z prvej strely na bránku nebezpečne ohrozili Sklenára. V deviatej minúte po rýchlom protiútoku strieľal z pravého kruhu Riat, ale skóre sa nemenilo.

Pomerne nudný hokej bez veľkých šancí pokračoval aj v prostrednej časti hry. Ako prví v nej pohrozili Švajčiari. Presne v polovici zápasu posielal Kurashev puk na voľného Eggenbergera, pred ktorým už zívala odkrytá bránka, lenže puk netrafil ideálne, a tak Sklenár ani nemusel zasahovať. Kým Švajčiari svoju prvú šancu v tretine nevyužili, Slováci áno. V 32. minúte Liška, hoci už bol na kolenách, dvakrát vybojoval takmer stratený puk a Fafrák po presnej Ružičkovej prihrávke si Schmida v švajčiarskej bránke vychutnal – 0:1.

Lenže vedenie slovenského tímu malo veľmi krátke trvanie. Už po 44 sekundách vybojoval v strednej tretine puk Hischier, po sérii krátkych kľučiek prihrával pred opustenú bránku Kurashevovi a ten sa nemýlil. Vedenie na slovenskú stranu mohol v 35. minúte znovu strhnúť strelec gólu Fafrák, ktorý odzbrojil Hischiera, ale v úniku Schmida neprekonal. So šancami sa následne akoby roztrhlo vrece. Najprv mal gól na hokejke Eggenberger, vzápätí na opačnej strane Hrehorčákova strela po ľade šla tesne vedľa.

Slováci si do tretej tretiny preniesli ešte necelú minútu presilovej hry za faul Matewu a hoci sa v nej netešili z vedúceho gólu, po sto sekundách hry v tretej tretine už áno. Baláž z nemožného uhla za prispenia Korenčika nachytal Schmida na hruškách a aj s dávkou šťastie poslal Slovensko do vedenia. Strelený gól bol pre domáci tím veľkou vzpruhou. Navýšiť vedenie mohol v 44. minúte v dvoch dobrých šancách Hrehorčák, ale neuspel.

Ešte lepšiu šancu mal v 48. minúte Liška, ktorý si zo švajčiarskeho brániaceho hráča spravil vďačnú kužeľku, ale vo veľkej šanci minul. Na pozore sa však musel mať aj Sklenár. V 50. minúte po ťažko pochopiteľnom odvolaní švajčiarskeho zakázaného uvoľnenia ostal trestuhodne sám pred Sklenárom Riat, ale narodeninový oslávenec si darček nedoprial. Hneď vzápätí Schmid znova podcenil strelu z ostrého uhla, tentoraz z hokejky Regendu a hoci pred Havrilom už zívala prázdna bránka, švajčiarski beci dokázali sloVenskému útočníkovi natoľko znepríjemniť život, že sa k strele v podstate ani nedostal.

Stále však hrozili aj Švajčiari. V 52. minúte mal na hokejke vyrovnanie Leuenberger, ale Sklenárova lapačka mu proti jeho strele vystavila červenú. O ďalšie dve minúty mal výbornú šancu Berni, ktorý si nakorčuľoval z pozície obrancu pred bránku, ale namieril iba do stredu bránky. Tlak Švajčiarov však s pribúdajúcim časom trochu prekvapujúco nenarastal, Slováci tesné jednogólové vedenie bez väčších komplikácii udržali až do konca a uhájili si tým tretie miesto v tabuľke základnej skupiny A.

Švajčiarsko „18“ – Slovensko „18“ 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 33. Kurashev (N. Hischier) – 32. Fafrák (A. Ružička, A. Liška), 42. Korenčik (J. Baláž)
Vylúčenia (2 min.): 1:1. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 26:23 (5:4, 10:10, 11:9). Najlepší hráči zápasu: Nico Hischier – Miloš Fafrák. Rozhodovali: Holm (Švéd.), Thomson (USA) – Caillot (Fran.), Ondráček (ČR). Divákov: 4496.

Švajčiarsko: A. Schmid – le Coultre, Matewa, Geisser, Berni, Barandun, Gross, Schüpobach – Kurashev, N. Hischier, Eggenberger – Weibel, Sigrist, Simic – Döpfner, Leuenberger, Petrig – Patry, N. Müller, A. Riat, Kohler.
Slovensko: Sklenár – M. Ivan, Fehérváry, A. Žiak, Kupec, Korenčik, Dúžek, D. Demo – Fafrák, A. Ružička, A. Liška – F. Krivošík, Miloš Roman, Patrik Hrehorčák – J. Köver, Urbánek, J. Baláž – P. Regenda, M. Havrila, Stacho.