Vstupenky na MS do 18 rokov 2017 v Poprade a Spišskej Novej Vsi

Štvrťfinálový triler pre Fínov

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 20.04.2017 o 17:27 | Komentáre (0) |

POPRAD – Keď v 26. minúte štvrťfinálového zápasu zvyšoval Aarne Talvitie už na 5:1, tak by na český národný tím nestavil nikto ani deravý groš. Napriek tomu prvé štvrťfinále svetového šampionátu do osemnásť rokov prinieslo skvelé hokejové predstavenie. Česi si oduševneným výkonom a štyrmi gólmi vynútili predĺženie, v ktorom ich medailové sny ukončil 58 sekúnd pred koncom Santeri Virtanen. Fínska cesta za obhajobou titulu tak pokračuje ďalej.

Na úvodný gól zápasu sa nemuselo dlho čakať. Už po 139 sekundách hry sa presadil po nevinne vyzerajúcej strele Heiskanen, ktorý od modrej čiary za prispenia clony pred Škarkom a aj žŕdky otvoril skóre stretnutia. Hneď vzápätí sa však mohol na streleckú listinu zapísať aj prvý český útok. Nečas šikovnou prihrávkou prestrčil puk na Machalu, jeho bekhendová kľučka ale k úspechu neviedla. Krátko nato šli Česi za príliš veľa hráčov do štvorice a mohli byť radi, že v piatej minúte neinkasovali, keď Teräväinenovu strelu od modrej čiary zastavila až žŕdka. Miesto 2:0, tak bolo v ôsmej minúte 1:1. Pred obrancom Mikyskom sa otvoril priestor, s ktorým si poradil najlepšie ako mohol – presnou strelou švihom zrovnal stav skóre.

Prinavrátiť Fínom vedenie mohol v 13. minúte po hrubej chybe českej obrany Virtanen, ale Škarek v českej bránke proti jeho strele dokázal zakročiť. Fínov to však mrzieť nemuselo. Dve minúty nato využili skutočnosť, že Hladoník pri strele zlomil hokejku, vyrazili do rýchleho brejku, na konci ktorého bola Nymanova strela, ktorá prešla za Škarkov chrbát. Hrabíkov defenzívny zákrok, ktorým chcel odpratať puk z bránkoviska, už prišiel neskoro – 2:1. A to nebolo zo strany Fínov do prestávky všetko. Jeden a pol minúty pred druhou sirénou potrestal Kernovo vylúčenie dorážkou Ikonenovej strely Vaakanainen a po štyridsiatich šiestich sekúndách vyhnal Škarka z bránky strelou z medzikružia kapitán Fínov Talvitie.

Lenže aj Patera si udržal čisté konto iba krátko. V 26. minúte síce ešte Virtanen recept na neho nenašiel, no dorážajúci Talvitie už áno a strelou pod hornú žŕdku zvýšil už na 5:1. Česi však napriek nepriaznivému skóre neskladali zbrane. Safin síce pri vylúčení Teräväinena nastrelil iba do žŕdky odkrytej fínskej bránkej, ale dorážajúci Zadina aj s pomocou Chytilovho teču už bezmocného Luukkonena prekonal – 5:2.

Strelený gól české družstvo evidentne povzbudil a najbližšie minúty patrili práve zverencom Václava Varaďu a na začiatku 33. minúty sa aj dočkali odmeny. Škvrně poĺahky obkorčuľoval Räsänena a svoju individuálnu akciu zakončil najlepšie ako mohol – bekhendom prekonal bezmocného Luukkonena. A aby toho nebolo pre Fínov málo, 95 sekúnd pred druhou sirénou Machala strelou po ľade k pravej žŕdke prestrelil Luukkonena a Česi boli razom späť v hre.

Česi si do úvodu tretej tretiny preniesli podstatnú časť presilovej hry, ktorú si následne po Vesalainenovom zbytočnom faule zopakovali. Paradoxne, najväčšia šanca pre Čechov prišla až po skončení oboch trestov v 48. minúte. Safin servíroval puk do dobrej pozície Chytilovi, Luukkonen sa nestíhal presunúť k druhej žŕdke, no český útočník netrafil puk ideálne. O minútu neskôr mal azda ešte väčšiu šancu obranca Kvasnička, ale Luukkonen svoj tím podržal.

Lenže Fíni po katastrofálnej druhej tretine svoje defenzívne rady zocelili a nepúšťali Čechov do takých šancí. Naopak v 55. minúte mohli zasadiť Česku šiesty úder. Po peknej kombinácii ostal pred Paterom úplne voľný Nyman, ale český gólman udržal svoj tím v hre. Už-už to vyzeralo, že Fíni si svoje tesné vedenie ubránia, keď v 58. minúte prišiel šok, keď Hladoník prešiel cez fínsku obranu, naservíroval puk pred odkrytú bránku Zadinovi a ten poľahky vyrovnal na 5:5. Lenže zakrátko vyhodil puk z vlastnej tretiny ponad ochranné plexisklo Nečas a Česi sa museli triasť, najmä v závere dvojminútového trestu, keď aktívny Teräväinen mal proti sebe už dvakrát ležiaceho gólmana Pateru, ale Fíni ani z takejto výhodnej pozície neskórovali.

Zápas tak dospel do desaťminútového predĺženia, v ktorom mohol byť hrdinom Čechov obranca Filip Král. Ten si v úvode 63. minúty potiahol puk spoza vlastnej bránky až pred Luukkonena, ale ten ho v dobrej šanci vychytal. Ešte väčšiu šancu mal v 64. minúte kapitán Čechov Nečas, ktorého vysunul do nájazdu Filip Chytil, no Nečasova strela zo strednej vzdialenosti šla len do brankára Luukkonena. Tutovú šancu však mali aj Fíni. V úvode 66. minúte ostal na pravej žrdi voľný Virtanen, no Patera zázračným zákrokom udržal nerozhodný stav. Predĺženie prinášalo na obidvoch stranách rad veľmi dobrých šancí, no už sa zdalo, že sa bude schyľovať k samostatným nájazdom, keď prišlo k definitívnemu rozuzleniu. Heiskanen sa odpútal od Nečasa, Patera proti jeho strele ešte zakročil, no na dorážajúceho Virtanena už nestačil, ktorý tak 58 sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol o postupe majstrov sveta do semifinále.

Fínsko „18“ – Česko „18“ 6:5 (4:1, 1:3, 0:1 – 1:0)
Góly: 3. Heiskanen (Vaakanainen, Vesalainen), 15. Nyman (Vesalainen), 19. Vaakanainen (Ikonen, Heiskanen) PP, 20. Talvitie (Hieskanen, Ylönen), 26. Talvitie (S. Virtanen, Ylonen), 70. S. Virtanen (Heiskanen, Ylönen) – 8. Mikyska (Hrabík, J. Dvořák), 28. F. Chytil (Zadina, O. Safin) PP, 32 Škvrně (Kondelík, Mikyska), 39. O. Machala (Nečas, Kvasnička) PP, 58. Zadina (Hladoník, Hrabík).
Vylúčenia (2 min.): 6:6. Presilovky: 1:2. Oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 38:47 (17:10, 5:21, 7:9 – 9:7). Najlepší hráči zápasu: Aarne Talvitie – Dalimil Mikyska. Rozhodovali: Kulev (Rus.), Nikolić (Chor.) – Kupcus (Lotyš.), Yletyinen (Švéd.). Divákov: 1194.

Fínsko: Luukkonen – Vaakanainen, Heiskanen, E. Teräväinen, E. Räsänen, Utunen, Anttalainen, Isiguzo, O. Latvala – K. Vesalainen, Ikonen, Nyman – Talvitie, S. Virtanen, Ylönen – Kupari, Koskenkorva, Kotkaniemi – Engberg, S. Aalto, Maansaari.nenove
Česko: Škarek (21. J. Patera) – D. Kvasnička, Mikyska, J. Galvas, F. Král, šalda, Buchtela, J. Bednář – O. Machala, Nečas, M. Kaut – Hrabík, J. Hladoník, Zadina – Kern, Chytil, O. Safin – Škvrně, Kondelík, J. Dvořák.