Slováci zostali pred bránami semifinále, Rusko rozhodlo v predĺžení

Autor: Tomáš Lengyel | Vydané: 20.04.2017 o 21:58 | Komentáre (2) |

POPRAD – Majstrovstvá sveta hráčov do 18 rokov mali na programe štvrťfinálové súboje. Slovenský výber nastúpil proti Rusom a s druhým tímom základnej B-skupiny odohral viac než vyrovnanú partiu. V riadnom hracom čase sa duel skončil nerozhodne 2:2, a tak rozhodovalo predĺženie. V závere pridanej desaťminútovky posunul Rusko do semifinále Kirill Slepec.

Slovenskí reprezentanti vstúpili do zápasu aktívnejšie. Hneď v prvom striedaní zatlačili súpera a Žukova preveril od modrej čiary Kupec. Rusi odpovedali nenápadnou strelou Maximova z otočky, ktorá sa obtrela o bránkovú konštrukciu. Potom mali opäť viac z hry naši hráči, ktorí spálili v piatej minúte dve veľké príležitosti. Najskôr po chybnej rozohrávke Rubinčika strieľal spomedzi kruhov Ružička a potom po vhadzovaní z podobnej pozície minul bránu Žiak.

Rusi potrestali slabú efektivitu zverencov Norberta Javorčíka už o minútu neskôr. Andrej Svečnikov si to namieril do útočnej tretiny, odrazený puk od slovenských hráčov sa dostal na hokejku Ivana Čechoviča a ten zblízka napol sieť. Odpoveď mladíkov spod Tatier mohla byť okamžitá. V neprehľadnej situácii pred ruskou bránou poskakoval puk na čiare, ale konzultácia s videorozhodcom ukázala, že to nebol gól.

V dvanástej minúte dostali Slováci výhodu prvej presilovej hry v zápase. Rusov zatlačili v ich obrannom pásme, no nedokázali prepasírovať puk do Žukovovej brány. V podobnom duchu sa niesol aj zvyšok úvodného dejstva. Slovenský výber mal väčšiu snahu niečo vyprodukovať v útoku, ale doplácal na slabú koncovku a naopak ruskí hokejisti čakali na brejkové príležitosti, z ktorých hrozili.

Po opatrnom úvode druhého dejstva postupne prebrali iniciatívu ruskí hokejisti. V 25. minúte sa ocitol voľný na pravom kruhu Kirill Slepec, ktorého dobrú strelu švihom zneškodnil Sklenár pohotovým zákrokom betónom. Slepec bol aktívny aj o tri minúty neskôr. Po strele Ivana Čechoviča zblízka dorážal, ale opäť narazil na pripraveného brankára.

Kirill Slepec mal na dosah gól v 31. minúte, keď nebezpečne tečoval puk pred Sklenárom. Slovenský brankár odolal aj tomuto útoku a potom sledoval svojich spoluhráčov, ako vyrovnali. Jozef Baláž získal puk za bránou, prihral ho Liškovi a ten ešte našiel lepšie postaveného Adama Ružičku, ktorý namieril presne pod brvno. Stav 1:1 vydržal aj po veľkej šanci Rusov v 32. minúte, keď Čechovičov individuálny prienik zastavil až Juraj Sklenár.

Slovenskí hokejisti následne získali presilovku, keď išiel na trestnú lavicu Bicadze sa zdržiavanie hry. Ponúknutú výhodu síce nevyužili, ale krátko po návrate vylúčeného Rusa udreli. Adam Liška potiahol puk za bránu, spätnou prihrávkou našiel voľného Miloša Fafráka a gólman Žukov bol bezmocný.

Slováci mohli zvýšiť svoj náskok v ďalšej presilovke, no Žiak trafil iba Žukova a dorážka Hrehorčáka bola nepresná. Rusi zatlačil usporiadateľskú krajinu šampionátu až v úplnom závere druhej dvadsaťminútovky. V početnej prevahe ostreľovali slovenskú bránu, ale Sklenár s prispením spoluhráčov odolal.

Zborná zužitkovala dohrávanú presilovku na začiatku tretej časti hry. Na pravom kruhu zostal voľný Ivan Čechovič a druhým presným zásahom v zápase vyrovnal na 2:2. Rusom dodal druhý gól sebavedomie, ktoré chceli využiť na získanie vedenia. V 44. minúte sa natlačil pred bránu z pravého krídla Svečnikov, no nemieril presne. O päť minút neskôr strieľal zľava Lipanov, ale stroskotal na pozornom Sklenárovi.

Slovenskí hokejisti prvýkrát vážnejšie pohrozili v polovici tretieho dejstva. Po dobrej práci Romana strieľal spomedzi kruhov Hrehorčák, ktorého vychytal Maxim Žukov. Onedlho sa ocitol vo výbornej príležitosti Lipanov, ale z osi klziska namieril nad bránu. V 53. minúte si ruskí hráči vytvorili veľkú prevahu v útočnom pásme a dlho zvierali prvú slovenskú formáciu. Najaktívnejším strelcom bol Lipanov, ktorý z pokusom z ľavej strany najprv zlomil hokejku a potom nechal vyniknúť Sklenára.

V 56. minúte sa dostali do šance hokejisti Slovenska. Po vyhranom vhadzovaní strieľal švihom Miloš Roman, ale Žukov vytiahol pohotovú lapačku. Ubehlo len pár sekúnd a ruský brankár ťahal puk zo svojej siete. Rozhodcovia si však vyžiadali poradu s videom, ktorá potvrdila, že Slováci skórovali nedovoleným spôsobom a Ivan pravdepodobne zakončoval korčuľou. Tesne pred koncom riadneho hracieho času mal na hokejke rozhodnutie Muranov. Ruský útočník išiel po zaváhaní Korenčíka na útočnej modrej do úniku, ale Sklenár predviedol úspešný zákrok.

Predĺženie prinieslo spočiatku prevahu ruského tímu, na čo reagoval tréner Norbert Javorčík oddychovým časom. Potom získavali viac z hry Slováci, ktorí viackrát zovreli svojho súpera pred Žukovom. Kľúčový moment však prišiel na opačnej strane klziska. V 69. minúte získal Slepec puk v útočnom pásme, potiahol si ho do blízkosti brány a presnou strelou spôsobil smútok slovenským fanúšikom na zaplnených tribúnach.

Rusko „18“ – Slovensko „18“ 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 1:0)
Góly: 6. Čechovič (Svečnikov), 42. Čechovič (Svečnikov, Samorukov) PP, 69. Slepec (Koltygin, Samorukov) – 32. Ružička (Liška, Baláž), 35. Fafrák (Liška).
Vylúčenia (2 min.): 3:1. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Strely na bránu: : (9:16, 16:10, 15:12 – 2:3). Rozhodovali: Holm (SWE), Piragić (CRO) – Caillot (FRA), Hancock (USA). Diváci: 4496 .

Rusko: Žukov – Dedov, Samorukov, Galeňuk, Rubinčik, Baranov, Kalabuškin, Pereľajev, Marušev – Svečnikov, Lipanov, Čechovič – Toropčenko, Bicadze, Alexejev – Slepec, Klisunov, Maximov – Šaškov, Koltygin, Muranov.
Slovensko: Sklenár – Fehérváry, Ivan, Kupec, Žiak, Dúžek, Korenčík, Demo – Liška, Ružička, Fafrák – Hrehorčák, Roman, Krivošík – Stacho, Urbánek, Baláž – Pospíšil, Havrila, Regenda.