Vstupenky na MS do 18 rokov 2017 v Poprade a Spišskej Novej Vsi

Fíni po tretí raz v rade vo finále, Rusov zdolali v predĺžení

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 22.04.2017 o 20:18 | Komentáre (0) |

POPRAD – Prvé semifinálové stretnutie Majstrovstiev sveta do 18 rokov v Poprade zrejme trochu zaostalo za očakávaniami, napriek tomu prinieslo zaujímavú zápletku, ktorú rozuzlilo až predĺženie. V tom po druhý raz v rade uspeli Fíni, ktorí po víťaznom góle Toniho Utunena postúpili po tretí raz v rade do finále šampionátu do osemnásť rokov.

V úvode stretnutia dostali oba družstvá výhodu presilovej hry, lepšie ju zahrali Rusi, ktorí v šiestej minúte mohli zásluhou Čechoviča otvoriť skóre, no Luukkonen na dvakrát uspel. V deviatej minúte pohrozil druhý ruský útok, keď Alexejev prenechal puk Bicadzemu, ale ten z dobrej pozície medzi kruhmi pálil nad fínskiu bránku. Prvá tretina však veľa vzruchu celkovo nepriniesla, a tak niet divu, že skončila bez gólov.

Kým v prvej tretine mali viac šancí Rusi, do druhej vstúpili lepšie Fíni. Pomohlo im k tomu aj vylúčenie Koltygina, počas ktorého na celé dve minúty zavreli súpera v pásme, až sa im dve sekundy pred vypršaním trestu podarilo zásluhou Ylönena, ktorý sa zorientoval v predbránkovom preistore, skórovať. Navyše o dve minúty neskôr mohol navýšiť vedenie Fínov Kotkaniemi, no z dobrej pozície strieľal nad.

V polovici zápasu sa o slovo prihlásili aj Rusi. Šikovné ruky preukázal Svečnikov, ktorý sa pohral s fínskou obranou, no svoje sólo gólom nezakončil. Výbornú šancu na navýšenie vedenia dostali Fíni na konci druhej tretiny, keď sa do nájazdu preštrikoval Vesalainen, ktorý bol zozadu nedovolene zastavený, ale Alexejevom, ale bez nariadeného trestného strieľania. To však Fínov mrzieť nemuselo, lebo súčasne s Alexejevom bol vylúčený aj Bicadze, a tak majstri sveta dostali dvojminútovú výhodu o dvoch hráčov. V nej mali rad veľmi slušných šancí, no do prestávky už druhý gól nepridali.

Vo zvyšných tridsiatich deviatich sekundách presilovky v úvode tretej tretiny sa navyše Fíni ani neusadili v pásme, a kruto za to pykali. Po návrate oboch vylúčených hráčov totiž udreli a v polovici 42. minúty Toropčenko naservíroval pred odkrytú bránku puk Slepcovi a ten poľahky vyrovnal. Rusov strelený gól evidentne nabudil a hoci krátko po vyrovnaní sa museli brániť fínskej presilovke, pri hre päť na päť mali viac z hry, čo dokumentovala aj 54. minúta, keď pripravili Luukkonenovi krušné chvíľe Slepec s Koltyginom, ale z tohto ruského závaru gól nepadol.

Nakloniť misky váh na fínsku stranu zas mohol v 57. minúte Virtanen, ktorý sa preštrikoval až na dostrel Žukova, ale ruský gólman proti jeho strele dokázal zakročiť. Veľké komplikácie pre Fínov nastali na začiatku 59. minúty Anttalainen celkom zbytočne zozadu atakoval Slepca a Rusi dostali výhodu presilovej hry. V nej mohol rozhodnúť Lipanov, ktorý dostal prihrávku pred prázdnu bránku od Čechoviča, no fínsky obranca k nemu stihol v poslednej chvíli pristúpiť a znemožniť mu vystreliť.

Zápas tak dospel do predĺženia, v ktorom mali prvú šancu Fíni. V 63. minúte Koskenkorva najprv tečoval strelu od modrej čiary a po Žukovovom zákroku sa dostal aj k dorážke, no pravý betón ruského gólmana v oboch prípadoch zmaril fínsku radosť. Krátko nato mali Fíni ďalšiu veľmi dobrú príležitosť, Virtanen sa však nestal po druhý raz za sebou hrdinom Fínov, keďže nastrelil len konštrukciu ruskej bránky. Rozuzlenie tak priniesla napokon 68. minúta, keď sa z nevinne vyzerajúcej akcie presadil od modrej čiary Utunen a poslal Fínov po tretí rok po sebe na šampionáte osemnástok do finále.

Fínsko „18“ – Rusko „18“ 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)
Góly: 26. Ylönen (S. Virtanen, Kotkaniemi) PP, 68. Utunen (Anttalainen, Kupari) – 42. Slepec (Toropčenko).
Vylúčenia (2 min.): 3:5. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 34:29 (3:9, 19:10, 6:7 – 6:3). Najlepší hráči zápasu: Ukko-Pekka Luukkonen – Kirill Slepec. Rozhodovali: DiPietro (švajč.), Nikolic (Rak.) – Hancock (USA), Výleta (SR). Divákov: 2936.

Fínsko: Luukkonen – Heiskanen, Vaakanainen, E. Teräväinen, E. Räsänen, Anttalainen, Utunen, Isiguzo, Latvala – Vesalainen, Ikonen, Nyman – Talvitie, S. Virtanen, Ylönen – Kupari, Koskenkorva, Kotkaniemi – Engberg, S. Aalto, Maansaari.
Rusko: Žukov – Samorukov, Dedov, Rubinčik, Galeňuk, V. Baranov, Kalabuškin, Perľajev – Čechovič, Lipanov, A. Svečnikov – J. Alexejev, Bicadze, Toropčenko – Slepec, Klisunov, Maximov – Muranov, Marušev, Koltygin, šaškov.