Rusi ukončili čakanie na medailu, Švédov zdolali 3:0

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 23.04.2017 o 18:31 | Komentáre (0) |

POPRAD – Ruskí hokejisti do osemnásť rokov ukončili svoje čakanie na zisk cenného kovu na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie. Zverencom Sergeja Goluboviča sa po včerajšej prehre s výberom Fínska podarilo uspieť v zápase o tretie miesto, keď Švédsko porazili presvedčivo 3:0.

Úvodná tretina patrila švédskym hokejistom, ktorým dopomohlo aj rýchle vylúčenie Alexejeva z tretej minúty. V polovici tretiny mohol otvoriť skóre po závare pred Ustimenkom aktívny Fjellström s Gustafssonom, no ruský gólman na bránkovej čiare znemožnil Švédom otvoriť skóre. Fjellström mohol zložiť reparát o tri minúty neskôr, keď sa pred ním v medzikruží otvoril priestor, no pálil vysoko nad.

Švédi svoje šance nevyužili, za čo kruto pykali v 16. minúte. Galeňuk pri presilovke ostal sám pred bránkou a poľahky skóroval – 1:0. Švédi mohli do prvej sirény ešte dva razy kontrovať. Najprv v 19. minúte našiel Miketinac spoza bránky Elvenesa, no ten si vylámal zuby na Ustimenkovi. V záverečnej minúte zas mohol vyrovnať po Bäckovej strele dorážajúci Hugg, ale švédsky útočník minul odkrytú ruskú bránku.

Švédi aj v druhej tretine pokračovali v sympatickej hre, no boli to Rusi, ktorí znova skórovali. Nepresnú švédsku rozohrávku zužitkoval Samorukov, ktorý presnou strelou vymietol horný roh Åhmanovej bránky. Odpoveď Švédov mohla prísť o dve minúty neskôr. Elvenes bol v úniku nedovolene zastavený, a tak dostal šancu na reparát z trestného strieľania, v ňom však zoči-voči Ustimenkovi neuspel. Ďalšiu veľkú šancu na zníženie dostali Švédi v 28. minúte, keď pred ruskou bránkou ostal v dobrej pozícii Fjellström, lenže tentoraz Ustimenko ani nemusel zasahovať, keďže strela z hokejky švédskeho útočníka šla vedľa.

Do tretej tretiny tak Švédi vstupovali s dvojgólovým mankom, no prevahu z úvodných dvoch tretín už do druhej dvadsaťminútovky nedokázali preniesť. Potvrdila to už 43. minúta, v ktorej preukázal výborné technické zručnosti mladík v drese Ruska Andrej Svečnikov, no zoči-voči Åhmanovi neuspel. Veľmi slušnú šancu si Rusi vypracovali aj o deväť minút neskôr, tentoraz bol v akcii Maximov, ale ani on švédskeho gólmana neprekonal.

Šance švédska prišli až v záverečných minútach zápasu. Najväčšiu mal zrejme v 55. minúte Zetterlund, no jeho strela z ťažkého uhla skončila na Ustimenkovi. Dve minúty pred koncom tretej tretiny sa Švédi odhodlali k hre bez brankára, no miesto zníženia sami 15,2 sekundy pred koncom inkasovali. Maximov gólom do prázdnej bránky spečatil švédsky osud a poistil zisk bronzových medailí pre svoj tím.

Rusko „18“ – Švédsko „18“ 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 17. Galeňuk (Čechovič, A. Svečnikov) PP, 25. Samorukov, 60. Maximov.
Vylúčenia (2 min.): 2:2. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Strely na bránu: 24:30 (8:16, 5:7, 11:7). Najlepší hráči zápasu: Adam Åhman – Dmitrij Samorukov. Rozhodovali: Hejduk (ČR), Thomson (USA) – Hagerstrom (Fín.), Hancock (USA). Divákov: 2923.

Rusko: Ustimenko – Samorukov, Dedov, Rubinčik, Galeňuk, Pereľajev, Kalabuškin, Šaškov, V. Baranov – Čechovič, Lipanov, A. Svečnikov – Muranov, Koltygin, Toropčenko – Maximov, Klisunov, Slepec – J. Alexejev, Bicadze, Marušev.
Švédsko: Åhman – Walfridsson, Westerlund, Brännström, Liljegren, Ginning, Boqvist, Själin – Hugg, Bäck, Zetterlund – Lundeström, Olofsson, Bemström – Johansson, Peterson, Sylvegård – Miketinac, Gustafsson, Fjellström, Elvenes.