Spojené štáty prekvapenie nepripustili, tešia sa z desiateho titulu

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 23.04.2017 o 23:22 | Komentáre (0) |

POPRAD – Hokejisti Spojených štátov amerických potvrdili svoju dominanciu v kategórii osemnásťročných a na 19. majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórii v Poprade a Spišskej Novej Vsi dosiahli na jubilejný desiaty titul. Zverenci Johna Wroblewskiho vo zdolali vo finálovom stretnutí Fínsko 4:2 a vrátili im tak porážku z minuloročného semifinále. Fíni ziskom striebra však potvrdili slušný potenciál, keď v tejto kategórii získali už štvrtú medailu za posledných päť rokov.

Už v polovici druhej minúty síce šiel na trestnú lavicu Američan Mismash, no bol to jeho tím, kto v úvode zápasu otvorili skóre stretnutia. Na konci štvrtej minúty našiel Tkachuk presnou prihrávkou medzi fínskymi hráčmi na pravej žrdi úplne voľného Norrisa, ktorý poľahky do odkrytej bránky prekonal Luukkonena.

Nebezpeční však boli neustále aj Fíni. V 12. minúte vystihol Hughesovu prihrávku kapitán Suomi Talvitie, ktorý sa vydal do úniku, no strieľal z ťažkej pozície, a tak St. Cyr nemal natoľko ťažkú úlohu. Dobrú šancu mal štyri minúty pred prvou prestávkou po Ikonenovej prihrávke aj Nyman, ale St. Cyr si naďalej udržal čisté konto. Miesto 1:1, tak bolo o chvíľu 2:0. V 17. minúte našiel Tortora spoza bránky Farabeeho, ktorý sa pri strele z prvej nemýlil a zvýšil.

Už po siedmich sekudnách hry v druhej tretine šiel na trestnú lavicu kapitán Američanov Tkachuk, ale ani to Američanov nezastavilo. Pri hre vo vlastnom oslabení posunul v prečíslení Cockerill puk na Farabeeho, ktorý zvýšil už na 3:0. Fíni boli v úvodných minútach tretiny horším tímom, no napriek tomu zo svojej vôbec prvej strely v tretine dokázali skórovať. V úvode 28. minúty sa k strele od modrej čiary dostal Räsänen a St. Cyr, ktorý cez húštinu tiel toho veľa nevidel, po prvý raz kapituloval.

Krátko nato mnohlo byť už 3:2, keď sa pred St. Cyrom zjavil Ikonen, no vo veľkej šanci neuspel. Lenže Fíni dlho v hre neboli. V 32. minúte pri presilovke svojho tímu dorazil za Luukkonenov chrbát puk Mismash a Spojené štáty znova viedli o tri góly. A mohli aj o štyri, keby Poehling v 35. minúte po peknom prieniku neopečiatkoval len žŕdku.

Do tretej tretiny vstupovali Fíni stojac pred veľmi ťažkou úlohou zmazania trojgólového manka. Američania však umnou hrou nepúšťali Fínov do veľkých príležitostí a obhajcov titulu nenaštartovalo ani Wahlstromovo vylúčenie za úder do oblasti hlavy a krku. Napriek tomu sa bezmála štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času odhodlali Fíni k hre bez brankára, ktorá im aj vyšla.

Americký gólman Dylan St. Cyr sa snažil využiť prázdnu bránku na zápis do histórie a vsietenie gólu, no pri jeho pokuse iba nastrelil iba Gildona, od ktorého sa puk odrazil do bránky. Gól bol napokon pripísaný fínskemu bekovi Urhovi Vaakanainenovi, no na viac sa už Fíni nezmohli, a tak po záverečnej siréne mohla vypuknúť erupcia nefalšovanej americkej radosti.

Spojené štáty „18“ – Fínsko „18“ 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)
Góly: 4. Norris (B. Tkachuk), 17. Farabee (Tortora), 22. Farabee (Cockerill, St. Cyr) SH, 32. Mismash (Hughes, Norris) PP – 28. E. Räsänen (Koskenkorva, Kotkaniemi), 57. Vaakanainen.
Vylúčenia (2 min.): 7:5, navyše Wahlstrom (USA) 10 min. za napadnutie do oblasti hlavy a krku. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 1:0. Strely na bránu: 25:24 (12:10, 10:9, 3:5). Najlepší hráči zápasu: Eemeli Räsänen – Joel Farabee. Rozhodovali: Garon (Kan.), Piragić (Chorv.) – Harrington (Kan.), Yletyinen (Švéd.). Divákov: 3904.

Spojené štáty: St. Cyr – Kemp, Hughes, Gildon, Knoepke, T. Miller, Farrance, T. Inamoto – M. Pastujov, Norris, B. Tkachuk – Wahlstrom, Barratt, Mismash – Slaggert, Poehling, Farabeee – Tortora, Dhooghe, Cockerill, Reedy.
Fínsko: Luukkonen – Heiskanen, Vaakanainen, E. Teräväinen, E. Räsänen, Anttalainen, Utunen, Isiguzo, Latvala – Vesalainen, Ikonen, Nyman – Talvitie, S. Virtanen, Ylönen – Kupari, KOskenkorva, Kotkaniemi – Engberg, S. Aalto, Maansaari.