Daňo má vo Winnipegu dvadsať nových kamarátov, cíti novú šancu v NHL

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 27.02.2016 o 11:00 | Komentáre (0) |

Winnipeg Jets vo štvrtok získal za kapitána Andrewa Ladda od Chicaga Blackhawks slovenského útočníka Marka Daňa, výber v prvom kole Draftu 2016 a ak "jastrabi" vyhrajú Stanleyho pohár v tejto sezóne aj výber v treťom kole Draftu 2018. Chicago navyše získalo obrancu Jay Harrisona a útočníka Matta Frasera, ktorí však v tejto sezóne hrali iba v AHL za "farmu" Jets, Manitobu Moose.

Slovenský útočník sa touto výmenou dostal už do tretieho klubu NHL v priebehu ôsmich mesiacov. Po trejde z Columbusu, ktorý ho draftoval v Drafte 2013 z celkového 27. miesta, do Chicaga nedostával v tíme obhajcu prvenstva toľko príležitostí ako v kádri Blue Jackets. Až na obdobie medzi 2. novembrom a 3. decembrom, keď za Blackhwaks odohral 13 zápasov, strávil sezónu prevažne vo "farmárskom" tíme Chicaga v AHL.

Správa o druhom trejde v rámci NHL ho zastihla v spoločnosti spoluhráčov. „Bol som na večeri so spoluhráčmi z Rockfordu, keď mi zatelefonoval Stan Bowman (generálny manažér Chicaga), že ma vytrejdovali do Winnipegu. Bol som trochu prekvapený, ale je to nová šanca, nová kapitola. Teším sa a som nadšený, že som súčasťou Winnipegu Jets. Z organizácie poznám len obrancu Jana Košťálka, ktorý hrá v AHL a podľa mena Ondřeja Pavelca,“ opísal Daňo situáciu zámorským novinárom po prvom tréningu s novým tímom.



Laddovi končí po tejto sezóne päťročná zmluva v hodnote 22 miliónov amerických dolárov a keďže neprišlo na predĺženie kontraktu, bolo zrejmé, že pred pondelkovou uzávierkou prestupov ho bude chcieť Winnipeg vymeniť za adekvátnu protihodnotu. Záujem získať Ladda bol veľký v Chicagu, veď Andrew pomohol Blackhawks v roku 2010 k zisku prvého Stanleyho poháru od roku 1961. „Nemal som poňatia, že to bude deň, keď ma vymenia. Začul som, že sa Chicago snaží získať späť Andrew Ladda, ale nečakal som, že budem súčasťou tohto trejdu,“ reagoval Daňo.

Zámorským novinárom špecializujúcim sa na dianie okolo klubu z kanadskej provincie Manitoba sa predstavil týmto spôsobom: „Som obojstranný hráč, s hokejovým myslením, dokážem si telom ochrániť puk v rohoch. Nebojím sa ísť tam, kde to dosť bolí.“



Žurnalisti sa na slovenského univerzála pýtali aj hlavného trénera Jets, Paula Maurica. „Korčuľuje na ľade s rozumom, s rozumom narába aj s pukom. Je to mladý hráč, ale je v ňom veľa potencnálu,“ vykreslil po tréningu Markove hokejové kvality.

Marko opustil nielen tradičný klub z tzv. originálnej šestky, ale aj veľkého favorita na zisk Stanleyho pohára. To, že už nebude súčasťou hokejovej dynastie berie duchaprítomne. „Chicago má tím plný vynikajúcich hráčov, i tých starších. Jets sú mladým tímom, rozhodne by som tu mal dostávať viac príležitostí ako v Blackhawks. Ešte stále mám 21 rokov. Každý hráč chce hrať, rozvíjať sa a nehrať iba na "farme". V Columbuse som hral vedľa hráčov ako Scott Hartnell, Nick Foligno či Ryan Johansen. V Chicagu je veľa úžasných hokejistov a už len trénovať s nimi bola skúsenosť. Myslím, že mi to pomohlo stať sa lepším hráčom a budem tu z toho profitovať,“ reagoval.

24 hodín po trejde a po jednom tréningu odohrá Daňo prvý duel v drese Jets. Winnipeg nastúpi dnes o 21.00 hod. stredoeurópskeho času na ľade Pittburghu Penguins, ktorý bude počítať aj s uzdraveným Jevgenijom Malkinom. „Viem, aké to je prísť do nového tímu. Keď sa to stalo prvýkrát, bolo to v lete a mal som viac času adaptovať sa. Tentokrát sa to stalo počas sezóny, asi to bude teraz o niečo hektickejšie. Myslím si, že to pôjde a nemal by to byť závažnejší problém. Nezdá sa mi, že preferovaný hokejový systém Jets je iný ako to bolo v Chicagu a Rockforde. Netreba na to príliš myslieť. Stačí len vykorčuľovať na ľad a zabávať sa hokejom,“ vysvetľoval.

Rovnako pozitívne a so vzrušením hľadí na Daňov debut aj hlavný tréner Winnipegu. „Pre mladých hráčov je výmena spočiatku sprevádzaná psychikou. Prijať všetko nové, štýl a systém, akým hráme. Preto chceme od neho na začiatku len, aby sa ukázal. Ale viete, čo už viem teraz? Má dvadsať nových kamarátov,“ podotkol Paul Maurice.



Marko by mal hrať proti Pens v tretej lajne, kde pôsobia Adam Lowry a Joel Armia, ktorý hral vo fínskom Pori s dvoma slovenskými hokejistami, Tomášom Záborským a Kristiánom Kudročom. „Vyzerá to tak, že má veľa zručností a čo som počul, má poctivú pracovnú morálku. Teším sa na to, že budeme spolu hrať proti "tučniakom". Mohla by byť medzi nami dobrá chémia. U Marka to vyzerá, že bude mať žiarivú budúcnosť. Spočiatku treba veľa komunikácie a na ľade mu nechať priestor,“ hodnotil nového kolegu Adam Lowry.

Daňo v tejto sezóne ešte proti Crosbymu, Malkinovi a spol. nehral. V uplynulom ročníku však nastúpil v dueloch s Pittsburghom trikrát, pričom v poslednom meraní síl sa na triumfe Columbusu 5:3 podieľal dvoma asistenciami.

MARKO DAŇO vie z minulej sezóny, aké je to hrať proti Pittsburghu Penguins. (FOTO: Chris Russell/Dispatch Photo)

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia