Blackhawks verí Jurčovi a Tomášovi vyhovuje Chicago

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 19.06.2017 o 14:24 | Komentáre (0) |

Už deviaty ročník charitatívneho podujatia Hviezdy deťom sa uskutočnil v nedeľu v priestoroch Hoss Sport Centra na Novinách v Trenčíne. Akcia organizovaná futbalovým klubom AS Trenčín je neoddeliteľnou súčasťou komunitného programu klubu. Hviezdy deťom počas tohto obdobia vďaka podpore osobností športového a kultúrneho života, významných spoločností, drobných firiem a jednotlivcov pomohli mnohým nielen v regióne.

Na charitatívne podujatie v Trenčíne cestoval cez celú republiku i útočník Chicaga Blackhawks Tomáš Jurčo a ten si našiel čas na krátky rozhovor.

Meral si 330km dlhú cestu z Košíc do Trenčína. Čo bolo impulzom k tomu?
Vidieť chlapcov i ľudí. Išlo i o zábavu, ale aj o dobrý skutok, že sme sa tu takto spolu stretli a stretli sa aj s ľuďmi, ktorí nás podporujú celý rok. Často i po nociach, čiže určite o kontakt s ľuďmi.

Tomáš Jurčo na akcii Hviezdy deťom 2017 (Foto: Kristián Kvasnica/Slovakprospects)

Tvoj bývalý spoluhráč "Trto" (Tomáš Tatar) je veľkým fanúšikom futbalu. Hovoril mi, že i Švédi, spoluhráči z Detroitu to podrobne sledujú. Aký máš ty vzťah k nemu?
Ja mám futbal veľmi rád, ale nesledujem ho až tak podrobne ako Trto. Ten je do neho vážne blázon. Nemám obľúbeného hráča alebo tím, ale mám veľmi rád medzištátne zápasy Slovenska. Aj teraz si rád pozriem "21". Cez sezónu nieje na to mnoho priestoru, ale cez leto sledujem veľké turnaje.

Využívaš futbal cez leto aj ako doplnok k príprave na sezónu v NHL?
Nehrávam futbal veľmi v lete. To skorej pred každým zápasom v NHL ako rozcvičku. Kopeme si do kruhu a komu to spadne ide von. To je jediná forma, ale aby som hral futbal niekde na ihrisku, to nie. Raz za čas vybehnem pri podujatí ako toto, ale napriek tomu mám futbal veľmi rád.

Keď sme pri tej NHL. Dajú sa posledné dve sezóny nazvať stagnáciou, či smolným obdobím?
Stagnáciou určite nie. Z Detroitu som mal odísť už skôr, ale bohužiaľ veci boli tak ako boli a musel som zostať. Teraz sa to podarilo, no v Detroite to bolo super. Chlapci boli super, mesto som si obľúbil, ale nehral som toľko, koľko som chcel.

Hneď v prvej seniorskej sezóne si s ich "farmou" získal Calderov pohár pre šampióna AHL. Neskôr po celkom úspešnom prechode do hlavného tímu si sa však nedostal do takej pozície, z ktorej by sa dalo tvoriť. Čo sa stalo?
To som sa aj ja často pýtal. Teraz je to zbytočné rozoberať, aj tak mám na Detroit dobré spomienky. V hokeji som zamrzol na jednom bode, pokúšal som sa vypýtať na lepšie miesto. Do toho na začiatku tej minulej sezóny prišlo zranenie a operácia chrbta. Teraz som však v Chicagu na veľmi dobrom mieste. Generálnemu manažérovi Chicaga, podľa toho, čo sme sa rozprávali, sa páčim. Veď na mňa obetovali tretie kolo draftu! Verí vo mňa, chrbát je v poriadku a toto leto robím všetko preto, aby som bol stopercentne pripravený na nasledujúcu sezónu.

Na scénu vstupuje tím z Las Vegas. Neobávaš sa trejdu?
Ak to má prísť, tak to príde. Ja chcem byť poriadne pripravený na sezónu, nech je to kdekoľvek.

Trénerom Vegas Golden Knights bude Gerard Gallant, pod ktorým si hral v quebeckej juniorskej QMJHL, svoje prvé tri sezóny v zámorí (2009-2012).
Boli sme v kontakte, sme v kontakte, často si píšeme. Aj keď bol trénerom panterov na Floride. Viem, že sa ma Florida pokúšala získať v trejde, lenže potom z nepochopiteľných dôvodov ho aj jeho asistenta vyhodili. Vedel som však, že si nájde prácu, lebo je to vynikajúci tréner. Sme v kontakte, ale NHL je NHL. Tam neplatí, že by mi povedal: "Poď si za môj tím zahrať." Nejde to takto ľahko, je to biznis. Mne však útočný hokej v Blackhawks vyhovuje a rád by som v Chicagu zostal.

Len pár minút po našom rozhovore bolo oznámené, že Tomáša Blackhawks dali do zoznamu chránených hráčov pred rozširovacím draftom nováčika v NHL.

Táto trenčianska partia spolu i trénuje na suchu i na ľade. Zgrupujete sa takto i v Košiciach?
Martin Marinčin trénuje v Banskej Bystrici, tak to bolo aj po minulé roky. No štvrtky-piatky robí i v Košiciach, už sme sa aj stretli a rozoberali sme, či by nechcel so mnou chodiť na ľad. Jedine takto by to šlo, ale že by sme boli väčšia partia, to nie. Je to individuálne, lebo každý má ten program iný. Laci Nagy a Jirko Bicek viem, že trénujú, ale oni sa zase musia prispôsobovať príprave "A" tímu Košíc. Majú to proti nám zo zámoria posunuté. Ja začínam o niečo neskôr a aj robím iné veci ako robia oni. Nemáme nič také, že by sme sa spolu stretávali a spolu cvičili. Myslím si, že je to ale škoda.

Tomáš Jurčo odohral kvôli zraneniam v minulej sezóne iba 29 zápasov v NHL (Foto: Claus Andersen/Getty Images)

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia