Hrivík sa nechcel vracať do Rangers, v Calgary Flames cíti solídnu šancu

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 03.07.2017 o 13:16 | Komentáre (0) |

Kanadský klub z provincie Alberta - Calgary Flames nemá na Slovensku veľa fanúšikov. Možno preto, že v histórii, od roku 1980 kedy vznikol hrali za Calgary Flames v NHL len dvaja slovenskí hokejsiti.

V dvoch sezónach (2000-2002) tam pôsobil Róland Petrovický. V následujúcej sezóne jeden zápas odohral i Róbert Döme, no väčšinu sezóny strávil v AHL na "farme".

Menšia popularita a celkovo záujem o tento klub u nás sa však isto rýchlo zmení. 24. júna 2017 si Calgary vybralo v štvrtom kole Vstupného draftu do NHL z celkového 109. miesta centra Adama Ružičku. Ten však najbližšie dve sezóny bude s najväčšou pravdepobnosťou hrať ešte ontárijskú juniorskú OHL. Plamene však v sobotu sa dohodli na jednoročnej zmluve s iným slovenským centrom.

Po piatich plných sezónach v organizácii klubu New York Rangers odchádza do Kanady Marek Hrivík.

Cortex Transaction Alert: The #Flames have signed forward Marek Hrivik to a one-year deal!

Posted by Calgary Flames on 1. júl 2017


Čoskoro 26-ročný Žilinčan sa ako historicky druhý Slovák dostal do NHL, aj keď nebol draftovaný. Po troch sezónach v drese Monctonu Wildcats v quebeckej juniorskej QMJHL dostal príležitosť dokončiť sezónu 2011/12 v AHL u záložného tímu Rangers, Connecticut Whale. V play off bol najproduktívnejším hráčom čo mu vyslúžilo profesionálnu zmluvu do NHL.

V následujúcej a výlukovej sezóne mu šancu na hlavný tím prekazil otras mozgu. Pred začiatkom sezóny 2013/14 sa stal hlavným trénerom Alain Vigneault, ktorý uspel v rokovaniach proti Markovi Messierovi, ktorý považoval Mareka za súčasť hlavného tímu. Vigneault takéto sympatie rozhodne nemal a Hrivík ďalšie dve sezóny odohral výhradne na "farme". Po ukončení kontraktu dvakrát podpísal jednoročné predĺženie. To už dostal šancu i v NHL a celkovo odohral dvadsať zápasov. Najprv štyri stretnutia, v tej minulej to bolo duelov. Väčšinou však išlo o "desaťminútovky" v štvrtej lajne.

I to viedlo k tomu, že Hrivíkove cesty s New Yorkom sa rozišli a my sme Marekovi telefonovali, aby sa k tomu vyjadril.

Hneď ako sa otvoril trh tak sa rozhodlo, za ktorý tím v NHL budeš hra v následujúcej sezóne. Vybral si si Calgary Flames. Prečo?
Flames mi pripadali ako najvhodnejší tím, so solídnou šancou na vybojovanie miesta v hlavnom tíme. Navyše mali aj najväčší záujem z klubov, ktoré sa o mňa zaujímali a to ma presvedčilo.

Rangers nemali záujem o predĺženie?
Nie, vôbec. Ja už som im dal najavo, že sa nechcem vracať do tejto organizácie.

#tbt2011

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Hrivik (@hrivv),S Calgary si podpísal dvojcestnú zmluvu. Nebojíš sa, že i po šiesty krát to bude pendlovanie medzi NHL a "farmou" v AHL?
To riziko tam je vždy, s tým treba počítať. Uvidíme, ako to dopadne. Chcel som to podpísať ešte na jeden rok v Amerike a od toho sa nejako odrazím.

Ty si proti Calgary už hral?
Regulárny zápas v NHL nie. Pred tromi rokmi som však nastúpil do prípravného zápasu.

Ako sa ti na papieri pozdáva skladba tvojho nového tímu?
Je tam veľa hokejistov - centrov, ale veľa z nich je ako ja dvojcestných zmluvách, najmä nováčikovských. Takže to si myslím, že mi dáva šancu.

Hrivik, Marek (2)


Spoliehaš sa v začiatkoch na to, že je tam Čech Michal Frolík?
Uvidíme, ako to bude. On je však v inakšej pozícii ako ja. Kemp i prípravné zápasy bude brať ináč ako ja. Ale teším sa nielen na túto výzvu, ale i jeho.

V Kanade si hral v juniorke. Je to iné hrať za kanadský a americký klub?
Nemožno porovnávať QMJHL s NHL, no keď som hral s Rangers proti kanadským tímom, tá atmosféra sa naozaj nedal porovnávať. Hovorili to i iní, to prostredie je úžasné. Je to super a teším sa na to.

Ako ide príprava na sezónu?
Teraz trávim väčšiu časť v Banskej Bystrici. Chodíme tam ako tradične väčšia skupina hráčov. Vyhovuje mi to takto a verím, že sa kvalitne pripravím na nový ročník.

Roman CERVENKA (Czech Republic-10) - Marek HRIVIK (Slovakia-15) - 140509-544


Pár dní pred podpisom novej zmluvy bolo ohlásené, že novým generálnym manažérom slovenskej reprezentácie bude Miroslav Šatan. On vyhlasuje, že preferuje na post hlavného trénera seniorskej reprezentácie niekoho zo zahraničia. Ako vnímaš tento krok vedenia hokejovej federácie?
Podľa mňa to je veľmi správny krok tam dať Mira. Je to asi najschopnejší človek na takýto post. Má obrovské skúsenosti, pozná sa s veľa ľuďmi v zámorí na významných pozíciách. Výrazne pomôže slovenskému hokeju a myslím si, že mu to pôjde veľmi dobre. O zahraničnom trénerovi som ešte nepočul, no absolútne sa tomu nebránim. Neviem však, či je to na mne komentovať, keďže som v reprezentácii dlho nebol, aby som to nejako posúdil, keďže som bol len na jednom šampionáte.

Flames po piatich neúčastiach v pla off v rade v posledných troch ročníkoch sa tam dvakrát prebojovali, no v oboch prípadoch vypadli v prvom kole. Ak sa bude história opakovať, ak by si bol zdravotne fit, aký máš postoj k reprezentácii a MS v Dánsku?
Chcem reprezentovať. Ja som chcel aj tento rok, no problémy s lakťom mi neumožnili prísť.

Si už fit?
Ešte nie stopercentne, ale počítam, že do kempu, prípravy a štartu NHL by to malo byť ok. Preto som ešte nezačal s prípravou na ľade. Začnem o týždeň, dva.


Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia