Pajpach sledoval draft pri učení, o Colorade sa dozvedel od agenta

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 28.06.2014 o 22:00 | Komentáre (0) | English version

56. Vstupný draft NHL 2014 napokon predsa len priniesol slovenskú radosť. Jediným slovenským hokejistom, ktorý zaujal predstaviteľov klubov NHL bol gólman Maximilián Pajpach. Toho si v šiestom kole vybralo zo 174. miesta Colorado Avalanche, čím sme odvrátili zopakovanie reprízu rokov 2008 a 2012, keď v kolónke draftovaných Slovákov svietila nula.

Už pred draftom sa predpokladalo, že sa nezopakuje vlaňajší ročník, keď sme mali na drafte až štyroch úspešných reprezentantov. Prognózy najčastejšie hovorili o jednom či dvoch Slovákoch, pričom ale s Pajpachom sa príliš nepočítalo. Na svedomí to mala predovšetkým jeho sezóna, v ktorej bojoval so zdravotnými patáliami, pre ktoré napokon vynechal aj najdôležitejšiu akciu – Majstrovstvá sveta hráčov do osemnásť rokov. O to sladší je však úspech pre tohto 18-ročného Popradčana, ktorý si ho radí vo svojom pomyselnom rebríčku na prvé miesto. To však nie je jediná vec, ktorú Pajpach načrtol v rozhovore pre SlovakProspects.com bezprostredne po skončení draftu.

Maximilián Pajpach pri zákroku (Foto: Vladimír Koláček)

Keďže si nebol na drafte priamo vo Philadelphii, tak ako a kde si strávil dnešný úspešný draft? Aká bola tvoja prvá reakcia, keď si sa dozvedel o svojom drafte?
Keď mi volal agent a povedal mi, že som draftovaný, tak som bol veľmi, veľmi šťastný. Prejsť draftom úspešne, to je zatiaľ môj najväčší úspech v kariére. Draft som príliš nesledoval, keďže mám ešte povinnosti v škole, a tak som sa učil. Z času na čas som jedným očkom ale na priebeh draftu pozrel, takže bol som zhruba v obraze. Ako však kolá a výbery pribúdali, tak som stále viac a viac strácal nádej, že by som mohol byť draftovaný. Napokon to však vyšlo. Som veľmi šťastný a ten pocit sa ani nedá opísať. V prvom momente som si myslel, že odpadnem od radosti.

Keď si videl, že ti volá agent, tak ti napadlo, že by to mohla byť správa o tom, že si draftovaný?
V prvej chvíli som si myslel, že mi volá pre niečo iné, lebo sme sa dnes mali stretnúť, ale hneď ako som zdvihol telefón, tak mi povedal, o čo ide, takže už po piatich sekundách som to už vedel. Fantastický pocit.

Maximilián Pajpach (Foto: Jakub Homoľa)

Nemrzí ťa teraz spätne, že si sa nezúčastnil draftu priamo vo Philadelphii?
To už je hypotetická otázka. Ťažko povedať. Možno, ak by som bol priamo vo Philadelphii, tak by som viac čakal na svoj draft a nebol by som taký prekvapený a šťastný po tom, čo by tam zaznelo moje meno. To, že som sa to dozvedel doma má teda svoje plusy, aj mínusy.

Keď sa vrátime k obdobiu pred draftom, vôbec si čakal, že by si mohol byť po smolnej sezóne, ktorá bola ovplyvnená zraneniami, draftovaný?
Každý hráč v kútiku duše dúfa, že bude draftovaný a ja som nebol výnimkou. Je ale pravda, že som nedával tomu veľkú šancu. Napokon to vyšlo a možno moja túžba k tomu dopomohla.

Zrejme si registroval, že tento rok na drafte bol vysoký dopyt po brankároch, najmä v druhom a treťom kole…

This text will be replaced


Maximilián Pajpach (Foto: Jakub Homoľa)

Napokon si bol draftovaný v šiestom kole zo 174. miesta Coloradom. Keď sa povie Colorado Avalanche, čo ti ako prvé napadne?
Prvá vec, ktorá mi napadla, keď som videl, že ma draftovalo Colorado, bola to, že Coloradu fandí môj bývalý spoluhráč a spolusediaci zo školy. Zároveň za Colorado chytá Semion Varlamov, ktorý je môj obľúbený brankár.

Určite si zaregistroval aj európsky fanklub Eurolanche, zdá sa teda, že budeš mať aj silnú podporu európskych fanúšikov.
Áno, počul som už o európskom fanklube Colorada, tak dúfam, že ma Slováci, ale aj ostatní európski fanúšikovia, v tomto fanklube budú podporovať.

Vedel si pred draftom, že Colorado má záujem o tvoje služby?
O Colorade som paradoxne nevedel. Vedel som o iných kluboch, o ktorých mi hovoril agent, ale o Colorade som nevedel. Preto ma aj agent prekvapil, keď mi povedal, že s Coloradom už boli dlhšie v kontakte, posielali im informácie a videá o mne. Čiže agent komunikoval s Coloradom, ale ja som o tom nevedel.
Coloradom bol draftovaný v roku 2001 ďalší slovenský brankár – Peter Budaj. Zrejme by si rád pokračoval v jeho šľapajách.
Keď to takto počujem, tak si uvedomujem, že bude nesmierne náročné nadviazať na Petra Budaja, pretože je to skvelý brankár, ktorý to dotiahol v hokeji veľmi ďaleko. Za seba môžem ale povedať, že sa budem snažiť, vydám zo seba všetko a snáď sa dostaví aj nejaký úspech.

Maximilián Pajpach (Foto: Jakub Homoľa)

Stihol si už komunikovať s predstaviteľmi Avalanche po drafte?
Zatiaľ som volal iba s americkým zástupcom agentúry, ktorá ma zastupuje. Táto osoba je priamo na drafte, komunikuje s predstaviteľmi Colorada, s ktorými som ešte nateraz nehovoril a telefonát od nich ešte len čakám.

Nepadla v komunikácii s predstaviteľom agentúry, ktorá ťa zastupuje, slovo o vývojovom kempe?
Zatiaľ o tom ešte nepadlo slovo. Osoba z agentúry mi však povedala, že ma bude priebežne informovať a bude mi dávať inštrukcie, zrejme aj o Development kempe.

Užšie klziská, iné zaoblenie mantinelov – to sú všetko detaily, na ktoré si treba v zámorí zvyknúť. Nemrzí ťa, že tým, že si Európan, tak nemôžeš pôsobiť v jednej z troch najprestížnejších kanadských junioriek združených v CHL?
Na jednej strane je pravda, že v CHL by som sa mohol adaptovať na kanadsko-americký hokej, na druhej strane budem teraz pôsobiť v krajine, ktorá je známa jednou z najlepších brankárskych škôl na svete, čiže ja sa vôbec nebojím o to, že by som mal mať problémy s adaptáciou. Už po prvých dvoch týždňoch vo Fínsku som na sebe cítil, že sa tam s brankármi pracuje na veľmi vysokej úrovni, takže dúfam, že prípadná adaptácia v zámorí bude v pohode, aj keď nemôžem ísť do CHL.

Maximilián Pajpach (Foto: Jakub Homoľa)

V rámci Colorada sa zrejme stretneš aj s fínskym brankárom Samim Aittokalliom. Ten je rodákom z Tampere, ale nie je odchovancom Tappary, za ktorú hráš, ale konkurenčného Ilves. Dali ti to pri gratuláciách už pocítiť tvoji fínski spoluhráči? Vyzývali ťa k tomu, aby si ho prevýšil?
Správy mi síce prišli od spoluhráčov z Fínska, ale všetko to boli len gratulácie. Je pravda, že medzi Ilves a Tapparou panuje rivalita, ale chalani, s ktorými trénujem, sú predsa len ešte mladšie ročníky, tak ako ja, takže sa priamo s Aittokalliom nepoznajú.

Nie je žiadnym tajomstvom, že si prednedávnom podstúpil operáciu zraneného kolena, pre ktoré si vynechal aj majstrovstvá sveta. Sú predstavitelia Avalanche uzrozumení s tvojím zdravotným stavom? Ako prebieha zatiaľ tvoja rekonvalescencia?
Momentálne už trénujem na suchu naplno, pretože od operácie kolena už prešlo dosť času a koniec koncov nebol to až taký náročný zákrok, ktorý by si vyžadoval dlhú dobu rekonvalescencie. V Colorade vedia o mojom zdravotnom stave, vedia aj o mojom prestup do Fínska, so všetkým sú uzrozumení, všetko akceptujú a do istej miery to aj kvitujú, pretože vedia o tom, že vo Fínsku môžem veľmi dobre napredovať.

Maximilián Pajpach (Foto: Jakub Homoľa)

Zmenil ti draft nejako plány, čo sa týka pôsobenia v budúcej sezóne alebo ostaneš v Tampere, kam si prednedávnom prestúpil?
Myslím si, že je to už viac-menej isté, že ostanem v Tampere. Colorado je uzrozumené s mojím prestupom z Popradu do Fínska a v plnej miere ma aj podporujú. Očakávam teda, že budem hrať za Tapparu. Jediné, čo by mi mohlo trochu narušiť plány je to, že ak by som šiel na development kemp, tak by som zrejme začal prípravu s juniorkou Tappary až o niečo neskôr.

Predpokladám ale, že draft je významným míľnikom v tvojej kariére. Ako teda zmení tvoje ciele pre budúcu sezónu?
Je to prvý malý krôčik k vytúženému snu menom NHL. Nemyslím si, že by bol môj prístup k hokeju zlý, ale predsa len po tomto sa to asi ešte viac vybičuje. Predsa úspešný draft je pre mňa obrovská motivácia do ďalšej roboty a budem sa snažiť zo seba vydať v prospech hokeja ešte viac ako doteraz a snáď sa mi niekedy podarí nazrieť do najlepšej hokejovej ligy.

Si jediným draftovaným Slovákom v tohtoročnej edícii draftu. Si teda pripravený na zvýšený mediálny záujem?
Neviem presne, čo všetko to zahŕňa, ale snáď to zvládnem.

Predokladám ale, že tvoj telefón bude teraz v plnej permanencii.
Ani sám neviem, pretože som si týmto ešte v živote neprešiel (smiech).

Stihol si už zareagovať na všetky gratulácie?

This text will be replaced


Ako sa chystáš osláviť tento úspech?
Určite s rodinou a kamarátmi nieka skočíme. Hlavne to však bude ale s maminou, ocom a keď sa vráti brat z Prahy, tak aj s ním. Čiže s najbližšou rodinou.

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia