Dve stretnutia proti Česku druhým vrcholom pre „šestnástku“

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 03.04.2017 o 13:33 | Komentáre (3) |

Dve stretnutia proti Česku druhým vrcholom pre „šestnástku“ MARTIN – Reprezentácia do šestnásť rokov uzavrie sezónu 2016/2017 na domácej pôde. Výber trénera Tomáša Pšenku sa predstaví v bratislavskom Ružinove v tradičných dvoch priateľských medzištátnych zápasoch proti Česku, proti ktorým Slováci vyrukujú aj s viacerými hráčmi, ktorí v tejto sezóne už pravidelne nastupovali za o rok staršiu reprezentáciu. Ešte pred samotným zrazom nominovaných hráčov sme sa rozprávali s 33-ročným hlavným kormidelníkom slovenskej „šestnástky“.

Aj s hráčmi, ktorí sa osvedčili vo februári

Pán Pšenka, sezónu 2016/2017 zakončíte dvojzápasom proti Českej republike. Čo si sľubujete a očakávate od týchto dvoch stretnutí?
S Čechmi sme hrali naposledy ešte na začiatku sezóny na augustovom turnaji v Salzburgu, takže si sľubujeme minimálne to, že podáme výkon, ktorý bude oveľa lepší oproti tomu, čo sme predviedli v Salzburgu. Chalani sú už pomaly o rok starší, majú za sebou celú sezónu, väčšina z nich v dorasteneckých ligách, a tak predpokladáme, že aj výkonnosť u nich stúpla a ukáže sa to aj na ľade.

V nominácii sú aj hráči ako František Gajdoš, Ivan Novák či Samuel Zicho, teda hráči, ktorí boli prvýkrát na medzištátnej úrovni skúšaní len na nedávnej akcii v Berne. Do akej miery sa títo hráči na februárovej akcii osvedčili a tiež do akej miery ste si v Berne rozšírili portfólio potenciálnych reprezentantov?
Túto akciu si veľmi pochvaľujem. Mali sme tam k dispozícii štyridsaťštyri hráčov, vrátane niekoľkých nových mien. Niektorí chlapci nás na tejto akcii zaujali, a tak sme sa im rozhodli dať ďalšiu možnosť, aby ukázali svoj potenciál na ďalšej reprezentačnej akcii.

TOMÁŠ PŠENKA (FOTO: JAKUB HOMOĽA)

Druhý vrchol sezóny

Vzhľadom na to, že „sedemnástka“ nemá v apríli akciu, tak vo vašej nominácii figurujú aj hráči ako Peter Melcher, Matej Ilenčík, Alex Kupka, Oliver Turan, ktorí v tejto sezóne boli v širšom kádri reprezentácie do sedemnásť rokov. Možno teda túto nomináciu interpretovať tak, že ste sa snažili poskladať to najlepšie, čím Slovensko v ročníku 2001 disponuje?
Áno, brali sme to do určitej miery tak. Ako ste spomínali, sú tam mená, ktoré sa prvýkrát objavili v reprezentácii ešte len vo februári, ale súčasne gro mužstva sme sa snažili vyskladať či už z chlapcov, ktorí pôsobili aj v reprezentácii do sedemnásť rokov, alebo z chlapcov, ktorí nechýbali na väčšie akcii počas tohto roka.

Znamená to, že tento dvojzápas proti Česku je ďalším vrcholom sezóny po decembrovom turnaji vo Fínsku?
Môžeme to považovať za akýsi druhý vrchol našej sezóny. V každom prípade sa v tomto dvojzápase chceme utvrdiť v našej nominácii, respektíve chceme od chalanov vidieť, že si svoje miesto v reprezentácii zastanú a presvedčia nás o oprávnenosti nominácie.

Legitímnou otázkou potom je ale absencia Maxima Čajkoviča, ktorý hrá v Malmö, dokonca je aj „ostaršený“ v kategórii do osemnásť rokov…
Spolu s realizačným tímom sme skladali nomináciu na túto akciu s najlepším vedomím a svedomím. Výsledkom je teda táto nominácia, ktorá je vonku.

Súvisí jeho absencia s disciplinárnymi problémami, ktoré tento hráč údajne mal na turnaji v decembri?
To sú skôr interné veci, ktoré na tejto úrovni ja nebudem vyťahovať.

TOMÁŠ PŠENKA (FOTO: JAKUB HOMOĽA)

Už v tejto sezóne ste zapracovali najmä Samuela Kňažka, hráča ročníka 2002, do kádra vašej reprezentácie. Teraz však v kádri chýba. Nezmestil sa do nominácie, alebo jeho absencia súvisí skôr s dohodou s Romanom Sýkorom, trénerom „pätnástky“, ktorú čaká v apríli turnaj v Jihlave?
Ako sme sa už rozprávali predtým, snažili sme pri tvorbe nominácie vybrať len hráčov ročníka 2001, keďže ročník 2002 a jemu príslušná reprezentácia do pätnásť rokov má na programe ešte turnaj v Jihlave. Aj po komunikácii s trénerom Sýkorom sme sa dohodli, že nebudeme týchto chlapcov nominovať na toto podujatie.

Ako favoriti sa necítia

S Čechmi budete hrať dva zápasy, pričom vášho súpera čaká počas aprílovej asociačnej prestávky aj kvalitne obsadený domáci turnaj v Hodoníne. Z tohto dôvodu nastúpia proti vám v oklieštenej zostave s až jedenástimi reprezentačnými debutantmi. Nemrzí vás, že nenastúpite proti najsilnejšiemu výberu Česka?
Nemrzí ma to. Bavíme sa o reprezentácii do šestnásť rokov a akú filozofiu pri skladaní družstva si vyberú Česi, je plne v ich kompetencii. Pokiaľ samotní Česi tento tím považujú za reprezentáciu do šestnásť rokov, tak to tak berieme aj my, nehľadiac na to, ako si tento tím Česi poskladajú.

Necítite sa ale z tohto dôvodu ako mierni favoriti dvojzápasu?
Určite sa ako favoriti necítime. Skôr si myslím, že skúsenosti, ktoré chalani naberali počas celej sezóny, nielen v domácej lige, ale aj na medzinárodnej úrovni, sa v týchto dvoch zápasoch odzrkadlia.


Ak nie pre všetkých, tak minimálne pre väčšinu hráčov to budú posledné dva zápasy v tejto sezóne. Neobávate sa toho, že hráči už budú „ťahať nohy za sebou“ a nebudú mať dostatok síl, vzhľadom na to, že akcia prichádza v samom závere sezóny?
Pevne verím, že sa to nepreukáže. Dúfam, že chalani na kluboch a aj individuálne zvolili taký režim, že sa prezentujú v zápasoch proti Česku v plnom nasadení a únava zo sezóny sa nebude nejakým negatívnym spôsobom odrážať na ich výkonnosti.

V minulosti bol pri aprílových akciách problém v tom, že nominovaní hráči končili svoje klubové sezóny v rôzny čas. Ako vám z tohto pohľadu pomáha, že Liga kadetov nemá play-off a všetkým zúčastneným tímom sa sezóna skončila len v nedeľu?
Pôvodný termín týchto dvoch medzištátnych zápasov bol až po 20. apríli. My osobne sme žiadali termín tohto dvojzápasu preložiť na začiatok apríla, keďže sme vedeli, že medzi koncom sezóny a týmto dvojzápasom by vznikla pre hráčov priveľmi dlhá pauza. Pokiaľ ide o kadetskú ligu, tak ja to svojím spôsobom vítam, že sa sezóna ukončila len v nedeľu. Pevne verím, že nominovaní chalani budú ešte stále v zápasovom tempe, keďže žiadny z nominovaných hráčov nemal žiadny dlhší zápasový výpadok.

Museli ste vinou zranení, alebo iných dôvodov spraviť zmeny v nominácii?
Ospravedlnil sa Adam Kormúth zo zdravotných dôvodov, miesto ktorého sme nominovali Samuela Nagya z Košíc.

Program Slovensko Slovenska „16“ počas aprílovej asociačnej prestávky
03. 04. 2016 16.00 – 17.30 ZŠ V. Dzurillu, Bratislava Tréning Slovenska „16“ na ľade
04. 04. 2016 9.00 – 10.00 ZŠ V. Dzurillu, Bratislava Tréning Slovenska „16“ na ľade
04. 04. 2016 16.00 ZŠ V. Dzurillu, Bratislava Slovensko „16“ Česko „16“
05. 04. 2016 9.45 – 10.15 ZŠ V. Dzurillu, Bratislava Ranné rozkorčuľovanie Slovenska „16“ v deň zápasu
05. 04. 2017 16.00 ZŠ V. Dzurillu, Bratislava Slovensko „16“ Česko „16“
Nominácia Slovensko Slovenska „16“ dva prípravné zápasy v Bratislave Rozbaliť nomináciu

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia
lentak petraska 04.04.2017 12:54
cajkovic?? mirec04 04.04.2017 14:24
Report len_tak 05.04.2017 09:02