Slovákov v Turecku čaká napokon len jeden zápas v skupine

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 12.02.2017 o 21:27 | Komentáre (4) |

Od 12. do 17. februára sa v tureckom Erzurume totiž uskutoční v poradí už trinásty Európsky zimný olympijský festival mládeže (EYOF) a v slovenskej výprave nechýbajú ani hokejoví reprezentanti do sedemnásť rokov. Zverenci Viliama Čacha by radi prelomili „prekliatie“ hokejistov, ktorí sa doposiaľ ani raz za tucet edícií tohto podujatia, nevracali s cenným kovom. Pod vplyvom okolností tento rok navyše budú mať Slováci priam jedinečnú šancu na cenný úspech.

Vzhľadom na v Turecku stále vyhlásený výnimočný stav sa z dôvodu bezpečnostného rizika odmietli EYOFu zúčastniť viaceré krajiny, ako napríklad Švajčiarsko, či Rakúsko. To sa, prirodzene, dotklo aj kvality hokejového turnaja, ktorý navyše koliduje s asociačnou prestávkou Medzinárodnej hokejovej federácie. Preto sa hokejového turnaja EYOF nezúčastnia – navzdory pôvodným predpokladom – Fíni a Rusi do Turecka vyšlú len svoju reprezentáciu do šestnásť rokov.

Len pár dní pred začiatkom podujatia sa navyše do Turecka rozhodla nevycestovať ani výprava Lotyšska, ktorá sa mala v Erzurume predstaviť aj v hokejovom turnaji. To zásadným spôsobom narušilo prípravy hokejového turnaja, a keďže organizátori už nestihli za Lotyšov nájsť náhradu, tak sa v Erzurum Buz Hokeyi Salone predstaví miesto poltucta účastníkov len päť krajín. Aj naďalej však ostávajú dve základné skupiny, vinou čoho dochádza k paradoxnej situácii. Skupina B bude mať iba dvoch účastníkov – Slovensko a Bielorusko – a tak súboj týchto dvoch krajín bude automaticky aj stretnutím o postup do finále. Porazený tím si zas zahrá o bronz. Posledný tím z trojčlennej skupiny A zas automaticky končí na poslednom piatom mieste na turnaji.

Ešte pred odletom na EYOF sme sa rozprávali s hlavným trénerom Viliamom Čachom, a to ešte v čase, keď nebolo známe, v akej podobe sa bude hrať hokejový turnaj 13. Európskeho olympijského festivalu mládeže.

VILIAM ČACHO (FOTO: JAKUB HOMOĽA)

Vzhľadom na mená súperov, by mali byť vaše očakávania pred EYOFom vysoké. Súhlasíte?
Nesnažíme sa na to pozerať takto, ale určite sa budeme snažiť dosiahnuť na čo najlepší výsledok. Súperi, ktorí nás čakajú, sú konečne jednak našej vekovej kategórie a súčasne tiež nie z top ‚šestky‘ či ‚osmičky‘. Čakajú nás najmä mužstvá z bývalého Sovietskeho zväzu. Samozrejme, mená súperov nás trošku zaväzujú, ale to už je dôsledok všetkých tých okolností, hlavne toho, že sa EYOF uskutoční v Turecku a že mnoho mužstiev sa poodhlasovalo. My napríklad ešte ani dnes (v piatok – pozn. aut.) nevieme, kto všetko na EYOFe bude, pretože sa to zase na poslednú chvíľu pomenilo. Dnes nám povedali, že niektoré krajiny nepricestovali, takže sami sme zvedaví, čo z toho bude.

Hovoríte, že neviete, s kým sa stretneme. Podľa pôvodného harmonogramu zápasov ste mali mať v skupine Turecko a Bielorusko.
To však už neplatí. Sami ešte teraz (v piatok – pozn. aut.) nevieme, s kým sa stretneme. Nevieme tiež, aký bude model, možno bude len jedna skupina, nevedia nám ani zo Slovenského olympijského výboru povedať, kto sa odhlásil. V tejto chvíli si teda môžeme iba domýšľať. Cestujeme tam zajtra (v sobotu – pozn. aut.), a tak viac budeme vedieť až na mieste.

Narušilo vám prípravu skutočnosť, že ani neviete, proti komu budete hrať?
Zhruba vieme, kto tam je a čo nás čaká. Príprava nie je zameraná na tento konkrétny turnaj, ale prebieha už dva roky. Chlapcov poznáme, vieme, kam ich chceme dostať, vieme, o čo nám ide. Všetko chystáme pre „osemnástku“ na budúcu sezónu. Úspech na turnaji je náš krátkodobý cieľ, no v dlhodobom horizonte je to aj tak stále o tom, aby sme pripravili hráčov pre „osemnástku“, v ktorej už majú majstrovstvá sveta. Našou snahou je dostať hráčov na nejakú úroveň, aby sa dostali vyššie a aby boli lepší. Myslím si, že o tom je každé jedno reprezentačné stretnutie.

VILIAM ČACHO (FOTO: JAKUB HOMOĽA)

Snažili ste sa prízvukovať hráčom, aby nedošlo k podceneniu aj vzhľadom na to, akí súperi vás zhruba čakajú v Turecku?
Túto tému sme ani neotvárali. Za tie dva roky už vieme, akých máme v tíme chalanov a ja verím, že niečo takéto ani nemôže nastať v našom tíme. Sú to reprezentanti, je to výber ročníka 2000 a myslím si, že tie typy hráčov, ktoré sú tam, by to mali zvládnuť.

Cestujete s dvadsiatimi hráčmi, keďže to je maximum, čo povoľuje reglement turnaja. Môžete povedať, prečo ste sa rozhodli pre model so siedmimi obrancami a jedenástimi útočníkmi, teda nekompletnými štyrmi päťkami?
Rozhodli sme sa preň preto, lebo máme v kádri jedného obrancu, Martina Vitaloša, ktorý ešte do kadetov hral na poste útočníka. Zo začiatku by sme chceli nastúpiť so štyrmi útokmi a šiestimi obrancami s tým, že ak by nám vypadol obranca, čo by bola väčšia strata než keby vypadol útočník, tak by sme Martina Vitaloša použili v obrane. V takom prípade by sme hrali na šesť obrancov a jedenásť útočníkov.

Ešte pred odletom ste absolvovali dve tréningové jednotky na Slovensku, čo napríklad pred dvomi rokmi pred EYOFom nebolo. Vzišlo to z vašej iniciatívy?
Dostali sme program jednak zo Slovenského olympijského výboru, ale aj z nášho Slovenského zväzu ľadového hokeja, kde sme dostali informácie o tom, ako bude vyzerať náš výcvikový tábor pred akciou. Tomu sme si prispôsobili aj celý priebeh tréningov, pričom ďalšie tréningy máme aj v Turecku.

Čomu ste sa na týchto tréningoch venovali?
Zamerali sme sa na dve činnosti. Predpokladáme, že by sme konečne mohli byť ofenzívnejšie mužstvo, a tak sme sa zamerali na napádanie a útočnú hru. Druhá vec, na ktorú sme sa sústredili, bola rozohrávka s čistým pukom pre prípad, že by sa niektorý zo súperov stiahol a nenapádal nás.

VILIAM ČACHO (FOTO: JAKUB HOMOĽA)

Idete do Turecka, kde súčasná politicko-spoločenská situácia rozhodne nie je stabilná. Máte niekde v podvedomí, že idete do krajiny, kam dokonca nechceli odcestovať viaceré krajiny z obáv o bezpečnosť?
Ani nie, príliš to nevnímam. Ja sa snažím riešiť hlavne športovú stránku celej akcie. Či vás prejde auto na Slovensku, alebo sa niečo stane v Turecku, to už ovplyvniť nedokážete. Snažím sa to brať realisticky a navyše po všetkých debatách a rozpravách, ktoré sme tu mali, sme bol ubezpečení, že bezpečnosť bude zaistená a všetko prebehne hladko. Nemyslím si teda, že by hrozilo nejaké riziko, aj keď, samozrejme, možné je všetko.

Museli ste oproti riadnej nominácii, ktorá prešla Slovenským olympijským výborom, spraviť nejaké zmeny?
Áno, robili sme jednu zmenu, pretože pred pár dňami mi volal Martin Bučko, že má zlomenú ruku. Museli sme ho teda vynechať a jeho miesto zaujal Sebastián Hudec z Banskej Bystrice.

Účastníci Európskeho olympijského festivalu mládeže 2017:
Skupina A
Rusko
Francúzsko
Turecko
Skupina B
Slovensko
Bielorusko
Program hokejového turnaja na Európskom olympijskom festiavle mládeže 2017
13. 02. 2017 13.00 Erzurum Buz Hokeyi Salonu Turecko Rusko
14. 02. 2017 13.00 Erzurum Buz Hokeyi Salonu Rusko Francúzsko
14. 02. 2017 16.30 Erzurum Buz Hokeyi Salonu Slovensko Bielorusko
15. 02. 2017 13.00 Erzurum Buz Hokeyi Salonu Francúzsko Turecko
16. 02. 2017 16.30 Erzurum Buz Hokeyi Salonu Zápas o 3. miesto
17. 02. 2017 13.00 Erzurum Buz Hokeyi Salonu Finále

Všetky uvedené časy sú v SEČ
Zloženie formácií Slovensko SR „17“ na VT v Bratislave pred EYOF (10. 02. 2017) 1. päťka: Alexander Zekucia, Oliver Turan – Róbert Džugan, Alexander Hvizdoš, Ján Sarvaš.
2. päťka: Matej Ilenčík, Martin Vitaloš – Oliver Okuliar, Kristián Kováčik, Martin Faško-Rudáš.
3. päťka: Adam Kobolka, Marcel Dlugoš – Adam Paulíny, Oliver Minko, Peter Melcher.
4. päťka: Sebastián Hudec – Dominik Šeliga, Ivan Hryzák.
Nominácia Slovensko Slovenska „17“ na Európsky olympijský festival mládeže Rozbaliť nomináciu

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia
hlupy tah katedra 13.02.2017 15:01
Toto je vylet z vystrojom zadarmo. Hallo 14.02.2017 03:37
Stater 14.02.2017 07:28
blamáž petraska 14.02.2017 09:32