EYOF: „Sedemnástka“ s historickým bronzom

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 17.02.2017 o 14:51 | Komentáre (5) |

EYOF: „Sedemnástka“ s historickým bronzom Slovenskí reprezentanti do sedemnásť rokov prelomili prekliatie slovenských hokejistov na Európskom olympijskom festivale mládeže a po prvýkrát v histórii tohto podujatia sa tešia zo zisku cenného kovu. Zverenci Viliama Čacha o tom rozhodli v zápase o tretie miesto, v ktorom potvrdili úlohu favorita, no proti Francúzom víťazstvo vydreli po výsledku 3:2.

Slováci svojho súpera zasypali v prvej dvadsaťminútovke až dvadsaťjeden strelami, no z nich sa ujala len tá Hudecova z ôsmej minúty presilovky. V druhej tretine zvýšili Francúzi aktivitu a najmä ku koncu tretiny si vypracovali slušný tlak. Paradoxne, v čase francúzskej presilovky využil Paulíny hrubú chybu francúzskeho gólmana Duquennea za svojho bránkou a poľahky do opustenej svätyne zvýšil na 2:0. Slováci však mohli byť radi, že takýto stav vydržal po 40 minútach, pretože pri pokračujúcej presilovke zastúpila už prekonaného Bátoryho ľavá žŕdka.

V tretej dvadsaťminútovke sa na gól čakalo až do poslednej trojminútovky, no tá priniesla skutočnú hokejovú zápletku. Na začiatku 58. minúte si Gallet potiahol puk zo strednej tretiny, poľahky obkorčuľoval Kobolku a z nevinne vyzerajúcej akcie strelou na bližšiu žrď prekvapil Bátoryho. Odpoveď Slovákov však bola bleskurýchla. Už o 47 sekúnd neskôr totiž po Paulínyho prihrávke síce tiesnený Melcher nevystrelil ideálne, puk sa ale dostal o odosielateľovi prihrávky a ten bekhendom prinavrátil „sedemnástke“ dvojgólové vedenie.

Aj takto rozbehnutý zápas si však Slováci vlastnými prehreškami výrazne skomplikovali. Najprv Kováčik vyhodil puk z vlastnej obrannej tretiny ponad ochranné sklo a o necelú polminútu neskôr ho na trestnej lavici doplnil aj Faško-Rudáš. Francúzi pred presilovkou o dvoch hráčov okamžite reagovali oddychovým časom a ten želaný efekt rozhodne priniesol. Už po pätnástich sekundách presilovky pretlačil voľný puk pred Bátorym za jeho chrbát Bruche a Francúzi boli späť v hre.

Po druhom inkasovanom góle si vzal oddychový čas aj Viliam Čacho. V posledných sekundách zápasu síce Francúzi okupovali útočnú tretinu Slovenska, ale bez výraznejšej šance, a tak po záverečnej siréne mohla vypuknúť slovenská radosť.

Slovenskí hokejisti víťazstvom nad Francúzskom získali historické bronzové medaily, ako prvý hokejový tím zo Slovenska na Európskom olympijskom festivale mládeže. Vzhľadom však na mená súperov a skutočnosť, že sa viacero silných krajín z turnaja odhlásilo, sa zisk bronzu trochu máli. Navyše Slováci turnaj zakončili s pasívnou bilanciou jedného víťazstva a dvoch prehier.

Francúzsko „17“ – Slovensko „17“ 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Góly: 58. Gallet, 60. Bruche (Gallet) PP2 – 8. S. Hudec (O. Okuliar, Faško-Rudáš) PP, 37. Paulíny SH, 59. Paulíny (Melcher).
Vylúčenia (2 min.): 4:5. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:1. Strely na bránu: 36:43 (9:21, 17:9, 10:13). Rozhodovali: Cucu, M. Vas – Aslanbey, A. Berger. Divákov: 100.

Francúzsko: Duquenne – Bourillon, Coulaud, Salve, Coffy, Andraud, A. Palat, Plaquevent – Chautant, S. Rousseau, Gallet – Plagnat, Joubert, B. Couturier – Zago, Leprieult, Vitou – Rabl, Bruche.
Slovensko: M. Bátory – O. Turan, A. Zekucia, Matej Ilenčík, S. Hudec, Kobolka, Dlugoš – Džugan, A. Hvizdoš, Sarvaš – O. Okuliar, K. Kováčik, Faško-Rudáš – Melcher, O. Minko, Paulíny – M. Vitaloš, Hryzák, D. Šeliga.