Švédi sú takí istí ako my, tvrdí Feherváry

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 21.04.2016 o 22:36 | Komentáre (0) |

Na svetovom šampionáte hráčov do osemnásť rokov čakajú na slovenský výber v štvrťfinále švédski rovesníci. O niečo nevšednejší súboj to bude pre ešte stále len 16-ročného obrancu Martina Fehérváryho. Ten už v minulej sezóne prešiel plynulo z mladšieho dorastu do kategórie staršieho dorastu juhošvédskeho tímu Malmö Redhawks. V tejto sezóne sa cez dorast, juniorku dostal dokonca až do hlavného tímu a v seniorskej SHL nastúpil do štyroch zápasov.

Fehérváry má spolu s reprezentačnými kolegami za sebou štyri zápasy základnej fázy šampionátu hrajúceho sa v americkom meste Grand Forks v štáte Severná Dakota. V nich uspeli Slováci celkovo dvakrát, zakaždým po tesnom výsledku nad nad Dánmi a Čechmi. V ostatných dvoch dueloch zverenci Petra Mikulu trápili favoritov, no nakoniec o dva góly prehrali s Fínmi, aj Kanaďanmi.

MARTIN FEHERVÁRY V SÚBOJI S FÍNOM EELI TOLVANENOM (FOTO: MATT ZAMBONIN/HHOF-IIHF IMAGES)

„Prvý zápas s Dánmi bol dosť stresujúci. Hlavne zo začiatku, keďže sme inkasovali tri rýchle góly. Našťastie sa nám podarilo rýchlo vyrovnať, čo bolo veľmi dôležité. V tretej tretine sme mali dosť gólových situácii, no až Milošovi Romanovi to tam padlo. Druhý zápas nás čakali o dosť kvalitnejší Fíni. Prvá tretina nebola ideálna, Fíni mali veľa striel. No v druhej tretine sa to oveľa zlepšilo, ale na úspech to nestačilo. Tretí zápas s Kanadou sme hrali naozaj zodpovedne a disciplinovane v prvej tretine. V druhej tretine sme ako keby prestali korčuľovať a na tom sme aj pohoreli. Dali nám zbytočné góly a v tretej tretine sme to už nedokázali otočiť. Zápas s Čechmi sme tiež nezačali ideálne, keďže sme prehrávali znovu 3:1, ale ako tím sme sa povzbudili a vedeli sme, že to môžeme vyrovnať, čo sa nám aj nakoniec podarilo. Dokázali sme vyhrať v riadnom hracom čase, čo bolo výborné,“ obšírne zhodnotil doterajšie účinkovanie národného tímu vo vrchole sezóny.

183 centimetrov vysokého a 80 kilogramov vážiaceho momentálne najproduktívnejšieho slovenského beka s troma asistenciami mrzeli obe prehry v základnej skupine, no hľadí dopredu, na dnešný štvrťfinálový zápas (o 1.00 hod. stredoeurópskeho času). „Osobne si myslím, že zatiaľ sme podali výborné výkony, ale určite sme mohli skončiť v skupine aj na lepšom mieste. Ušli nám body s Kanadou, aj s Fínmi, čo nás veľmi mrzelo. Teraz sa už ale musíme sústrediť na ďalší zápas, ktorý je ešte dôležitejší. Čakajú nás Švédi. Určite to bude výborný zápas a všetci sa na neho tešíme.“

MARTIN FEHERVÁRY V SÚBOJI S KANAĎANOM WILLIAMOM BITTENOM (FOTO: MINAS PANAGIOTAKIS/HHOF-IIHF IMAGES)

Slovenská reprezentácia do osemnásť rokov dostala v štyroch zápasoch jedenásť menších dvojminútových trestov. Inkasovala v nich však len raz, v úvodnom zápase potrestal ich nedisciplinovanosť Dán Joachim Blichfeldt. S úspešnosťou bezmála 94,5 percenta majú zatiaľ najlepšie ubranené oslabenia. Aby toho nebolo navyše málo, tak v zápase s Kanadou strelili v hre v početnej nevýhode aj gól, na druhý deň v zápase s českými hokejistom dokonca dvakrát. „Vylúčenia sa stávajú. Niekedy je ich menej, niekedy viac, no zatiaľ sa nám darí ich ubrániť výborne. Určite ale musíme byť v štvrťfinále disciplinovanejší,“ prezradil Fehérváry, jeden z odchovancov Hokejovej školy Svišť.

Kým v oslabeniach sú Slováci najlepší, v presilovkách sa dopracovali iba k jednému gólu a s úspešnosťou 4,76 percenta sú v tomto štatistickom ukazovateli predposlední. „Áno, preto sme sa snažili pred ďalším zápasom hlavne potrénovať presilovky, tie nám príliš nevychádzali. Budeme sa to snažiť zmeniť,“ reagoval.

Na prípravu na zápas, ktorý rozhodne o tom, ktorý tím zabojuje o cenné kovy, malo slovenské mužstvo niečo kolo štyridsiatich šiestich hodín. Vyplnili ho regeneráciou, tréningami a analýzou hry proti Švédom. Podrobnosti z kabíny však Fehérváry nechcel vyniesť. „K systémom hry sa vyjadrovať nebudem. Budeme sa snažiť čo najlepšie pripraviť či už po systémovej, alebo fyzickej stránke.“

Slovenský výber hokejistov tejto kategórie tvoria okrem hráčov pôsobiacich doma na Slovensku aj legionári zo zahraničia. Či už hráči, ktorí hrajú za riekou Moravou, Martin Bodák z fínskej Tappary Tampere, či Samuel Buček zo zámorskej juniorskej USHL. Feherváry s ďalším obrancom Dušanom Kmecom, ktorý v tejto sezóne hral v doraste a juniorke Örebra, zas pôsobia v krajine štvrťfinálového súpera. V zápase proti „trom korunkám“ tak budú ma o niečo väčšiu motiváciu. „Určite to bude mať trochu inú príchuť ako ostatné zápasy a rozhodne viem, že Švédi budú veľa korčuľovať. Sú veľmi zruční, ale sú to takí istí chalani ako my a je už iba na nás, ako sa k tomu postavíme.“

MARTIN FEHERVÁRY A MARTIN HAVELKA (FOTO: MATT ZAMBONIN/HHOF-IIHF IMAGES)

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia