Poltucet pokusov, ani jeden bod. „1999ky“ po siedmykrát vyzvú Rusko

Autor: Jakub Homoľa | Vydané: 19.04.2017 o 15:29 | Komentáre (1) |

O ročníku 1999 sa hovorí, že je na slovenské pomery nadštandardný. Hovoria o tom aj výsledky, keď od „šestnástky“ dokázali získať bod proti každému súperovi. Až na jednu výnimku. Rusko. A práve s týmto súperom sa stretnú reprezentanti do osemnásť rokov vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v Poprade.

Nerátajúc Švajčiarov, tak sú Rusi najčastejším súperom ročníka 1999 na medzinárodnom fóre. Od reprezentácie do šestnásť rokov sa s týmto súperom mladí slovenskí reprezentanti stretli dovedna šesťkrát. Zakaždým však ťahali za kratší koniec, pričom vysoko pasívne skóre 9:39 nenapĺňa pred rozhodujúcim zápasom majstrovstiev optimizmom. V tomto článku si priblížime jednotlivých šesť vzájomných meraní síl medzi týmito súpermi.

16. 8. 2014: Slovensko „16“ – Rusko „16“ 2:8 (Red Bull Hockey Rookies Cup, Salzburg)

Prvé vzájomné meranie síl prišlo už na úvodnej medzištátnej akcii ročníka 1999 v národnom tíme. Na tradičnom augustovom turnaji v Salzburgu podľahli zverenci Tomáša Kochana Rusom presvedčivo 2:8. Rusi svojho súpera prestrieľali výrazne 43:17, pričom gólovo explodoval najmä Denis Morozov, ktorý prekonal Jakuba Kostelného v slovenskej bránke trikrát. O dva góly Slovenska sa postaral Martin Majerík a Filip Krivošík.

Navzdory prehre však s odstupom času hodnotil hlavný tréner Tomáš Kochan tento zápas pozitívne. „Aj keď je výsledok nepriaznivý, tak chalanom nemôžem z tohto zápasu nič vytknúť. Sú skrátka aj také zápasy, keď vysoko prehráme, no napriek tomu nemožno hráčom niečo vyčítať.“

3. 11. 2014: Rusko „16“ – Slovensko „16“ 6:1 (Priateľský zápas, Minsk)

O dva a pol mesiaca neskôr sa obaja súperi stretli znovu, tentoraz v dvoch priateľských zápasoch pred Pohárom Prezidentského športového klubu v Minsku. V prvom meraní síl na hlavnej ploche Čižovka Arény prehrala vtedajšia slovenská „šestnástka“ 1:6, hoci po prvej tretine bol po góle Filipa Jakaba stav nerozhodný 1:1. „Dve tretiny sme Rusom boli vyrovnaným súperom. Škoda, že sme im nestrelili góly z našich šancí. Celkový dojem sme si pokazili v záverečnej tretine, kde nám strelili Rusi tri góly a presadzovali sa viac. Neodohrali sme dobrý zápas z hľadiska obrany,“ hodnotil po zápase tréner Tomáš Kochan.

4. 11. 2014: Slovensko „16“ – Rusko „16“ 0:6 (Priateľský zápas, Minsk)

Deň nato sa slovenskí reprezentanti stretli s Ruskom znovu a tentoraz podali koncentrovaný výkon počas celých šesťdesiatich minút. Svojho súpera prestrieľali 36:28, paradoxne bol z toho ešte horší výsledok ako v prvom priateľskom zápase. Prehra 0:6 rozhodne nebola povzbudzujúca pred tromi zápasmi na samotnom Pohári Prezidentského športového klubu. „Rozhodli detaily a dôraz pri zakončení. Oba tímy si vypracovali šance, Rusi skórovali, my nie a bez streleného gólu sa vyhrávať nedá,“ lakonicky poznamenal po zápase útočník Adam Liška.

7. 11. 2014: Slovensko „16“ – Rusko „16“ 1:8 (Pohár Prezidentského športového klubu, Minsk)

Tretí zápas Slovenska s Ruskom v priebehu piatich dní dopadol znova vysokou prehrou slovenskej „šestnástky“. Pritom aj tentoraz boli Slováci strelecky aktívnejší. „Nádej proti takému vyspelému protivníkovi si žiada nadpriemerné výkony brankárov, disciplínu v defenzíve a maximálny dôraz i pohotovosť pred bránkou súpera. Tomu tak nebolo, čo pri vývoji výsledku gólmanom na psychike určite nepridávalo. No vážne sa treba zamyslieť nad tým, že výsledok 1:8 sa zrodil pri pomere 39:38 v náš prospech. Nečudo, keď naše zakončenie bolo nedôrazné, slabé, váhavé...“ hovoril po stretnutí hlavný tréner Tomáš Kochan. Jediný gól slovenského celku vsietil Miloš Fafrák.

20. 12. 2015: Slovensko „17“ – Rusko „17“ 3:6 (Turnaj štyroch krajín, Púchov)

Na ďalšie meranie síl museli tieto dva celky čakať vyše jedného roka. Tentoraz už v reprezentácii do sedemnásť rokov sa stretli na decembrovom Turnaji štyroch krajín, ktorý v roku 2015 hostil slovenský Púchov. V poslednom zápase celého turnaja stačilo k zisku turnajového prvenstva slovenským reprezentantom po senzačnom víťazstve nad Spojenými štátmi získať proti Rusku aspoň bod.

Polovicu zápasu boli slovenskí reprezentanti vyrovnaným súperom a gólmi Havrilu a Krivošíka dokázali zmazať dvojgólové manko na súpera. Vo zvyšnom priebehu stretnutia však Rusi potvrdili svoju kvalitu a po víťazstve 6:3 sa mohli tešiť z víťazstva na Turnaji štyroch krajín. Tretí gól Slovenska strelil Jakub Köver. „Bolo vidno, že nám v závere došli sily. Možno to bolo spôsobené tým, že sme hrali ešte aj prípravný zápas. Súčasne nás však fyzicky vyžmýkala včera Amerika v stretnutí, v ktorom sme hrali na hranici svojich možností. Únava sa potom prejavila v tretej tretine zápasu proti Rusku,“ prezradil po zápase hlavný tréner Tomáš Kochan.

10. 8. 2016: Slovensko „18“ – Rusko „18“ 2:5 (Memoriál Ivana Hlinku, Bratislava)

Posledné meranie síl sa datuje už do prebiehajúcej sezóny. Na jej začiatku sa „osemnástka“ stretla s Ruskom na tradičnom letnom Memoriáli Ivana Hlinku. V poslednom zápase základnej skupiny podali Slováci proti Rusku kvalitný výkon, po dvoch tretinách držali nerozhodný stav 1:1, Rusi však zásluhou štyroch gólov v poslednej dvadsaťminútovke dokázali v konečnom zúčtovaní vyhrať 5:2. Slovenské góly strieľali Jakub Köver a Filip Krivošík. „Bol to zápas o tom, kto strelí za stavu 1:1 druhý gól. Nám sa to nepodarilo, bohužiaľ, Rusi vzápätí z protiútoku skórovali a po treťom inkasovanom góle to už bolo veľmi náročné,“ hovoril po zápase Norbert Javorčík.