Cehlárik sa chce Kanaďanom vyrovnať v pohybe a dať do zápasu všetko

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 14.05.2016 o 08:45 | Komentáre (0) |

Dnes večer nastúpia slovenskí hokejisti na svoj piaty zápas majstrovstiev sveta v Rusku proti Kanade, zajtra ich čaká Fínsko. Oba tímy ešte na šampionáte nestratili ani bod. V utorok uzavrie tím trénera Zdena Cígera boje v základnej skupine zápasom proti Američanom.

Reprezentantov čaká ťažký boj o body. Ak chcú ešte čo len pomýšľať na postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta, tak im povinnosť velí vo zvyšných zápasoch minimálne raz naplno bodovať. Po štyroch zápasoch na turnaji majú na konte iba šesť bodov a pred nimi sú tri súboje proti najsilnejším súperom v skupine.

Zranenia v tíme si vyžiadali nasadenie – nerátajúc tretieho brankára – až všetkých zdravých hráčov, medzi ktorými dostane svoju príležitosť aj útočník Peter Cehlárik, ktorý sa ako jediný z našich dokázal gólovo presadiť v treťom zápase proti Nemcom.

20-ročný útočník, ktorý posledné štyri sezóny odohral v švédskej seniorskej SHL, si našiel čas na rozhovor pre SlovakProspects.com.

PETER CEHLÁRIK (FOTO: VLADIMÍR KOLÁČEK)

Po dni voľna bez ľadu ste sa vrátili na ľad. Opadlo v tímerozčarovanie a frustrácia po zápase s Bielorusmi?
Včerajšok nám pomohol. Trochu sme si oddýchli a s chalanmi sme si povedali, že ideme dať do týchto troch zápasov všetko. Či to vyjde alebo nie, je len na nás. Pokiaľ by to aj nemalo vyjsť, necháme na ľade úplne všetko, aby sme sa nemuseli hanbiť.

Po skončení piatkovej tréningovej jednotky ste zostali chvíľu v stredovom kruhu. Kapitán Andrej Sekera a alternujúci kapitán Dominik Graňák si zobrali slovo. Čo bolo povedané?
Ako som povedal pred chvíľou, aby sme vydržali do konca šampionátu. Prehrali sme posledné dva zápasy, ale pred nami sú ďalšie tri a v nich treba nechať všetko. Aj ten čo najlepší tím raz zakopne a môžu zakopnúť aj proti nám. Keď budeme hrať disciplinovane a necháme na ľade všetko, tak sa môže stať čokoľvek.

Predvčerom ste sa dve hodiny plavili po Neve, večer bola spoločná večera v nemeckej reštaurácii. Aký bol ešte tvoj program včera?
Dovtedy ako sme včera prišli na tréning nebolo toho veľa. Chalani sa potrebovali dobre vyspať. Pešo sme sa dostali na nástupnú plošinu pre loď a pozreli sme si mesto. Cečera bola fajn, niečo iné ako jednotvárna hotelová strava čo tu je.

Na tréningu ste niečo špeciálne nacvičovali?
Mali sme tréning, kde sme boli rozdelení na obrancov a útočníkov. Zloženie formácii tréner určí neskôr. Neboli sme ani kompletní, chýbal Vlado Dravecký a Tomášovi Marcinkovi trhali tuším zub. Netrénovali sme teda vo formáciach, no boli tam cvičenia, aby sme sa poriadne spotili. Ako budeme hrať, sa dozvieme dnes.

Už si myšlienkami naladený na zápas proti Kanaďanom?
Áno. Vždy máte nastavený nejaký režim, keď sa blíži zápas. Večer pre zápasom už len oddychujem, snažím sa pripraviť na zápas nielen fyzicky, ale aj psychicky. Teším sa na zápas, proti takým hráčom akých majú.

PETER CEHLÁRIK v kempe Bostonu. Bruins ho draftovali v roku 2013 ako celkovo 90. hráča draftu. Vo švédskej Lulei zostal ešte ďalšie tri sezóny. Do boja o miesto v tíme NHL sa zapojí až po odohratí 159 zápasov v najvyššej švédskej seniorskej SHL. (FOTO: FLICKR/SLIDINGSIDEWAYS)

Po lete sa chystáš do zámoria, buď zabojovať o miesto v tíme Bostonu Bruins hneď v kempe, alebo sa do NHL dostať cez farmársku AHL. Bude to dnes teda o niečo špeciálnejšie pre teba, že budeš hrať nielen proti Kanaďanom, ale v utorok aj proti Američanom?
Bavil som sa s Američanom Frankiem Vatranom, s ktorým som bol spoločne v kempe Bruins. Bol spokojný, že mal dobrú sezónu a dostal sa do NHL. Rozlúčili sme, že sa opäť na jeseň uvidíme. Bude to určite pre mňa špeciálne. Uvidím, ako hrajú ten hokej Kanaďania, Američania, čo môžem asi od zámoria očakávať. Bude fajn si preveriť, ako som na tom.

Neobávaš sa jedného z aspektov zámorského štýlu, fyzickej hry?
Hlavné je, aby sme sa im vyrovnali v pohybe. V korčuľovaní sú svetová špička. Fyzicky sa im vyrovnať? Myslím si, že máme dosť vysokých a silných hráčov, aj keď sme doposiaľ fyzicky hrať príliš nemuseli. Nie je to náš slovenský štýl, ale budeme sa s tým musieť vyrovnať, dohrávať súboje a pod.

Čím sa dá kanadská mašina zastaviť? Zachytávať ich v strednom pásme?
Áno, ako som videl zo striedačky prvé dve tretiny zápasu s Bieloruskom, tam to fungovalo. Zastupovali sme sa, zachytávali sme to stredné pásmo. AJ keď sme to nedokázali hrať 60 minút, myslím si, že sme ukázali, že dokážeme hrať disciplinovane a bez chýb. Aj keď sa v prvých dvoch tretinách urobila chyba, tak sa zastúpili. Takýto stopercentne disciplinovaný výkon po celý zápas by nám dnes dal šancu na body. Ony dokážu ale využívať efektne chyby súperov, my musíme preto efektne využívať naše šance. Verím, že ich budeme mať, ale bude to náročné.

Kanada má v útoku enormnú silu, každý z útočníkov hrá prvú či druhú lajnu v NHL, menovite napr. Brad Marchand z tebe známeho Bostonu. Obrancov majú menej skúsených, zväčša ide o 22-ročných hokejistov, ktorí si len začínajú robiť meno v NHL. Vedie cez nich cesta k možnému úspechu?
Áno, verím, že sa nejako dokážeme presadiť aj v útoku. Hlavne to bude o tom, aby sme puk nenahadzovali niekam bezhlavo a naslepo, aby sme boli silní na puku aj v rohoch. Musíme sa snažiť vyhrávať súboje jeden na jedného. Bude to na nás útočníkoch, ako si budeme vytvárať šance, lebo nemyslím si, že by sme v posledných dvoch zápasoch mali veľa vyslovene vyložených šancí. Musíme sa vrátiť k tomu, čo si chalani vytvárali v prvých dvoch, aj keď to bude oveľa ťažšie.

PETER CEHLÁRIK (FOTO: VLADIMÍR KOLÁČEK)

Juraj Mikuš ťa s Marekom Bartánusom tipoval na toho, kto sa proti Kanaďanom gólovo presadí.
Ok, tak si tipnem na seba (smiech). Ale vážne, ja idem do každého zápasu, že si verím. Keby si neverím, nemusím ani chodiť na ľad. Môžem si aj ja zatipovať, kto dá dnes gól?

Christiána Jaroša?
Marko (Daňo) dá gól a možno aj dva.

S Markom si hral v jednej päťke na juniorskom šampionáte v Malmö, Martin Réway hral s inými hráčmi. A bude potreba dokážete nadviazať na spoluprácu z mládežníckych reprezentácii?
Hrali sme spolu v dvoch prípravných zápasoch vo Francúzsku spolu s Marekom Viedenským na centri. Myslím, že nám to šlo (Daňo mal v prvom zápase 1+1, v druhom zaznamenal gól, Cehlárik v druhom zápase s asistenciou a gólom, pozn. autora). Marko, keď sa dostane do zakončenia, je efektívny. Mohlo by to fungovať, je však na trénerovi ako postaví formácie. Ja budem už len rád za to, že konečne už budem hrať. Doteraz som toho veľa neodohral.

Odohral si zápas doposiaľ len proti Nemcom. V prvom striedaní nepremenená šanca, v druhom striedaní si strelil gól, v treťom ďalšia veľká príležitosť na skórovanie...
...áno, vstup do zápasu s Nemcami sme mali dobrý. Dohodli sme sa v päťke navzájom, čo a ako budeme hrať a myslím si, že nám to zo začiatku vychádzalo. Vytvárali sme si šance a som rád, že mi to tam padlo. Potom v priebehu zápasu sa päťky točili, už sme nehrali spolu a ako i celému tímu sa mi prestalo dariť. Veľmi ma ten prehratý zápas mrzí a či som dal gól, na tom nezáleží.

Si hladný po hokeji?
Samozrejme.

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia