Tomáš Tatar by sa mal pripojiť k slovenskej reprezentácii

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 09.04.2012 o 15:40 | Komentáre (0) |

Dubnický odchovanec Tomáš Tatar prežil svoju v poradí tretiu sezónu v zámorí. Oproti vlaňajšku ostal na približne rovnakých číslach, čo sa bodovej produkcie týka, napriek tomu je mierne nespokojný so svojimi výkonmi, navyše, ako sám hovorí, v celej sezóne mu chýbal kúsok šťastia. Momentálne však 21-ročného forvarda možno čaká vrchol sezóny. Ako povedal v rozhovore pre SlovakProspects.com, možnosť reprezentovať Slovensko na MS je reálna a hoci vedenie tímu chce, aby ešte Tomáš ostal k dispozícii v zámorí do skončenia prvého kola play-off MS, samotný Tomáš by sa najradšej pripojil k reprezentácii hneď ako to len bude možné.

Táto sezóna je tvojou treťou v zámorí. Ako si sa na ňu pripravoval? Nejaká zmena, alebo už to bola rutina?
Skôr tá rutina. Veď v Detroite sa robí stále to isté – od kempu až po začiatok sezóny. Nebolo nič nové na kempe. Takže začiatok sezóny bol úplne rovnaký.

Do organizácie po Drafte pribudli noví hráči. Ako si prijal tú správu, že do nej pribudli dvaja Slováci – Tomáš Jurčo a Marek Tvrdoň?
Bol som veľmi rád. Však je to dobré, keď tu máš partiu chalanov a navyše zo Slovenska. Rozumieš si s nimi lepšie ako s ostatnými. Však sme krajania, takže som bol nadšený. Niekto sa od nás môže dostať tam, kde som ja a môžeme vytvoriť super partiu chalanov.

Tomáš Tatar hrá v AHL treťou sezónu. Foto: flickr.com

Myslíš, že je možné, že vás niekedy dajú dohromady do jedného útoku? Ale niekto z vás by musel robiť centra.
No, ono je to také ťažké. Ten Detroit skôr čaká dokým sa vypracujeme. Chalani ešte len sú v juniorkách, bude im to chvíľu trvať sa sem (Grand Rapids, pozn.) dostať. Bolo by to ináč fajn, rád by som s nimi hral. Ale bohužiaľ je tu ten vekový rozdiel. Budeme musieť na seba buď nejako počkať, alebo ja by som tu musel počkať trochu dlhšie, aby som mohol hrať spolu s chalanmi.

V Detroite podpísali pred sezónou okrem iných i dvoch švédskych útočníkov – Gustava Nyquista z univerzitnej NCAA a Fabiana Brunnström ako voľného hráča. Ako to ovplyvnilo tvoju pozíciu v organizácii?
Myslím, že momentálne žiadnu. Som mladý. Stále mi to hovoria, som o jeden draftový ročník za Gustavom. Fabian bol voľný hráč, chceli niekoho staršieho do farmárskeho tímu, aby tu bol niekto so skúsenosťami. Gustav mal výbornú sezónu, dostal šancu i za Detroit (18 zápasov v NHL v tejto sezóne, pozn.). Neviem, či to moje šance nejako ovplyvnilo. Ja sa rozprávam s niekým z vedenia po každom zápase. Takže majú vo mne čosi, je tam nádej. Ak sa nič nepokazí ja verím, že po konci tejto platnej zmluvy podpíšem s nimi jednocestnú zmluvu a budem plnohodnotným hráčom v Detroite.

Po kempe Červených krídiel si bol poslaný do farmárskeho tímu v AHL, Grand Rapids Griffins. Ako sa ten záložný tím zmenil od poslednej sezóny?
Každý rok tu skúšajú nejaké nové tváre, tým že Detroit má neskoré výbery v Drafte. Neviem či vedia, alebo či dobre urobili tú kombináciu hráčov. Griffini majú svojho vlastného generálneho manažéra a pripadá mi to, že tu chýbajú tí starší hráči. Hráči, ktorí by mali ťahať tím, tú nikdy nie sú. Ja už som tu tretí rok a tím celý čas viedli mladí hráči, čo by, myslím si, nemalo byť. Každý tím by mal viesť v produktivite ten starší hráč. Ako to bolo minulý rok, i tento rok je to na tesno s tými mladými.

Teda váš vekový priemer, ktorý je tesne nad 23 rokov a nedostatok skúseností je ten dôvod, prečo ste nepostúpili ani v jednej tvojej sezóne do play-off, do bojov o Caldera?
Môže to byť asi tým. Lebo i tí naši veteráni by mali mať viacej bodov ako mávajú.

Tomáš Tatar a Glen Hanlon v augustovom (2010) kempe prospectov do 25 rokov. (Foto: Kristián Kvasnica/slovakprospects.com)

Ešte vám zostáva odohrať posledné dva zápasy základnej časti AHL. Pri pohľade na tvoje štatistiky máš v podstate identické čísla ako v tej minulej. Ako si spokojný so svojimi výkonmi?
Minulý rok sa mi veľmi darilo. Na to, že som hral o dosť menej ako teraz, mal som menší icetime a oveľa menej šancí a striel, že mám skoro rovnaký počet bodov ako teraz, túto sezónu nepovažujem za príliš vydarenú. Lebo si myslím, že som pokojne mohol mať 70-80 bodov. Ako som spomenul, mám veľa času na ľade, šancí, cítim sa o dosť lepšie. Cítim že som silnejší. No, bohužiaľ, tento rok to nepadlo. Bola to taká sezóna, že z trojbodových zápasov čo som pokojne mohol mať, sa stali len jednobodové. Môže to byť tým, že ten tím nebol v tabuľke tak vysoko. Nemáme veľa produktívnych hráčov a tie body mne i tímu utekali. Preto tam tých bodov je toľko, koľko je. Stále som v Top 50 bodovania ligy, ale myslím si, že by som mohol byť o dosť vyššie.

Urobil si zatiaľ 20 gólov. Na ne si spotreboval 207 striel. To znamená, že jedna z desiatich striel ti tam padala. Ako si sa s tým vyrovnával, že si zo súperových brankárov robil hviezdy zápasov?
Bolo to ťažké. Bol som veľa krát frustrovaný, že to nie je možné, čo som nepremenil. Z toľkých pokusov by som mal mať oveľa viac gólov. To je proste hokej. Toto bola asi taká prvá sezóna, ktorá podľa šancí a všetkých tých vecí, mi nevyšla úplne ideálne. Ale stále myslím, že to nie je tak zlé. Môžem to ešte vylepšiť, zostáva odohrať ešte dva zápasy. Ale určite tá sezóna s ohľadom na body mala vyzerať trošku lepšie. Bohužiaľ i to sa stáva, nedarí sa.

Dvakrát ťa v priebehu sezóny povolali do hlavného tímu. Prečo v tejto sezóne z toho nebol ani jeden štart v NHL?
Tak ako som povedal, možno to je tou celou sezónou. Proste to šťastíčko mi stále chýbalo. Keď som prvý krát dostal ten call-up tak mi povedali, že by som mal hrať jeden zápas a potom by Danny (Daniel Cleary) mal byť naspäť. Pre nejaký dôvod Danny šiel ráno na rozkorčuľovanie a korčuľoval. A hovoril, že sa cíti dobre a nastúpil. A v tom druhom prípade keď som dostal call-up, tak mi povedali, že Zee (Henrik Zetterberg) je mimo až na štyri zápasy. A tým pádom som si bol istý, že budem nastupovať minimálne na dva. Povedali mi, že má vykĺbený členok. Detroit tam mal dva dni voľno, takže keď som bol hore, tak sme mali dva tréningy. Na poslednom išiel Zee na ľad a takisto sa cítil dobre a povedal, že ide skúsiť hrať. Neviem, či sa mu to nejakým zázrakom uzdravilo, ale opäť to bol na môj úkor, na moju smolu sa uzdravil a dostal sa naspäť do zostavy. Mal som trošku smolu. Raz mi povedali, keď som išiel cez Vianoce domov a zostal by som tu, tak by som určite dostal call-up tiež. V celej sezóne mi niečo o chlp ušlo...

...bola to taká nemasná, neslaná.
Presne. Taká smolná sezóna. Ale také patria k tomu. Nemôže sa neustále dariť, lebo doteraz mi všetko vyšlo dokonale. Či už ten draft, či som bol minulý rok povolaný hore, aj tá sezóna minulý rok. Tak bohužiaľ vtedy to nemuselo prísť, prišlo to teraz. Mal som i trošku smoly.

Sezóna ti ešte nemusí končiť. Detroit postúpil do play-off, bojov o Stanley Cup. Vy na farme ste nepostúpili do bojov o Calder Cup. Určite sa bude očakávať, že nejaký hráči pôjdu hore a doplnia mužstvo v prípade zranení. Teraz je bod zlomu v rozhodovaní, či sa dostaneš do hlavného tímu alebo reprezentácie. Ako tvoja situácia v tejto chvíli vyzerá?

This text will be replaced


Reprezentačný tím nie je tak plný zvučných mien ako minulý rok, ani sa nehrá doma. Je šanca, že sa konečne podarí dotiahnuť do konca určitú generačnú výmenu tímu pre MS. Zatiaľ je tam pár hráčov, čo poznáš. Z juniorských čias Milan Kytnár, je tam tvoj kamarát z Dubnice Mário Bližňák. S kým by si si chcel zahrať v jednej lajne z toho kádra, čo je teraz v kempe?
Tak najradšej by som asi bol s Máriom a Pištom Ružičkom, lebo sme dobrí kamaráti z Dubnice. Pišta je síce z Nitry, ale má ženu z Nemšovej, čiže trénujeme spolu celú letnú prípravu, takže s chalanmi sa veľmi dobre poznám a myslím, že by to bolo veľmi pekné pre mňa hrať s týmito chlapcami. Veľmi by som si to užil!

 
Myslím si, že všetko je na dobrej ceste
 
Tomáš Tatar
O šanciach na jeho uvoľnenie do seniorskej reprezentácie pre MS
Reprezentoval si v A-čku už pod dvoma trénermi. Svoju premiéru si si odbil v priateľských zápasoch vo Švajčiarsku pod trénerom Filcom, pred dvoma rokmi si hral na šampionáte v Nemecku pod trénerom Hanlonom. Bol si pred sezónou, teda predtým ako si odletel do zámoria, v kontakte s novým reprezentačným trénerom – pánom Vůjtkom?
Áno, mali sme míting v Trenčíne. I s chlapcami z NHL, s Hossičom, Bramborom (Mariánom Gáboríkom), aj Zdeno (Chára) tam bol. Tréner vyzeral veľmi dobre. Myslím, že mal dobrý názor aj na myšlienku reprezentácie, ako by to malo celé fungovať. Prítomný bol i generálny manažér Otto Sýkora. Bol som tam i s Rišom Pánikom. Bol som z toho veľmi nadšený, ako reprezentácia môže fungovať v budúcnosti. Ja dúfam, že sa niečo spraví pre to, aby sme mohli ukázať, že tá nová generácia môže nejakým spôsobom fungovať. Aj keď je to ťažké sa vyrovnať hráčom ako bol Paľo Demitra alebo Jožko Stümpel. Bude to ťažké, ale myslím si, že je to v našich silách. Sme hokejový národ a môžeme preň niečo spraviť.

Nadobudol si dojem, že vy, mladší hráči, budete dostávať permanentne dobré miesta v reprezentácii?
Ono to môžem byť tým, že sme vlastne malá krajina, nie je nás až toľko. Bohužiaľ nie sme Kanada, nie sme Amerika, nie sme Švédi, Rusi. Nemáme taký veľký výber hráčov, je treba ťažiť z toho čo je a čo sa vyvíja. Ani tu v AHL nás nie je tak veľa. V juniorkách sú chlapci, čo môžu čoskoro sem prísť a už prišli (Hrivík, Marinčin), či neskôr do NHL. Bohužiaľ, už nie však taký výber, aký tu kedysi bol, ale stále sú tu hráči, s ktorými sa dá pracovať. Dúfam, že sa z toho vyťaží čo najviac.

No o rok už bude v AHL s najväčšou pravdepodobnosťou i tvoj kolega v organizácii Detroitu, Tomáš Jurčo. Jurky spolu s Marekom boli ústrednými postavami nášho juniorského výberu na MS 20. Tomáš bol najproduktívnejším našim hráčom, Marek druhým najlepším strelcom a skoro zopakovali umiestnenie teba a tvojich kolegov na MS 2009 (4. miesto). Na českej strane, ako pred troma rokmi vo vašom výbere Jaro Janus, mal úžasný turnaj brankár Mrázek. Sledoval si to?
Trošku som sledoval. Snažil som sa byť samozrejme pri tom, keď sa čosi dialo. Chcel som vedieť ako chalani hrali. Ale mám sezónu a v AHL sa dosť cestuje (až na výnimky autobusom, pozn.). Takže som nevidel úplne všetky zápasy. Bol som rád, že sa konečne čosi spravilo a nehralo sa iba o záchranu. Bola to veľká šanca pre chalanov čosi urobiť na tom šampionáte. Zápas Čechov s Američanmi sme pre nejaký dôvod sledovali v kabíne pred zápasom. Mali sme ho zapnutý. A Mráz (úsmev) dal skoro gól cez celé klzisko. Tak to bol pekný pohľad, že sa mu darí. Veď Mráz je aj veľmi dobrý chalan a na budúci rok by tu na farme mal byť. A pokojne by mohol byť i jednotkou. Neviem, či tak začne, ale každopádne by mal odchytať veľa zápasov. Kebyže tu mám ostať tak sa na nich určite budem tešiť. Mojou prioritou však teraz začína byť pre budúcu sezónu odohratie nejakých zápasov v NHL. Na tú ďalšiu zostať v Detroite plnú sezónu. Takže ďalšie dva roky, čo prídu, budem pracovať na tom, aby som odohral v NHL čo najviac zápasov.Ako to vyzerá s tvojou zmluvou? Ty si po príchode do Ameriky podpísal nováčikovskú zmluvu, ktorá sa však posúvala.
Ja som podpísal zmluvu priamo z Európy (HKm Zvolen) priamo do profesionálnej ligy a nešiel som hrať juniorku (OHL). Začal som hrať profesionálnu ligu v 18-tich rokoch, ale nenastupoval som v NHL, „iba“ za AHL klub. Čiže mne sa dvakrát posunul kontrakt. Moja zmluva nebola teda na tri roky, ale akoby až na päť rokov, s tým pravidlom, že posledný rok, i keď budem mať dvojcestnú zmluvu, budem musieť hrať v NHL, lebo by na mňa stratili práva a vtedy by ma mohol zobrať niekto iný. Pretože som ligu začal hrávať tak mladý, tak sa to celé dvakrát posunulo, lebo tí hráči, čo prídu do AHL z junioriek, môžu tu hrávať až nad 20 rokov.

Hráči draftovaní z amerických líg.
Áno. Z európskych líg na výnimku od 18-tich. Pre mňa nie sú tie pravidlá rozdielne. Jediný rozdiel je, že posledný rok musím zostať v Detroite už na stálo.

NHL je však i biznis a k nemu patria i výmeny hráčov. Nebol si nervózny pred uzávierkou prestupov, že by tvoje meno figurovalo v nejakom trejde?

This text will be replaced


Ale vnútorne sa pre teba nič nemení, nie? Detroit je stále tvoja srdcovka?
Určite. Všetci to vedia, i tu na farme. Preto je to tu pokojnejšie. Vieme, že keď sa už dostaneme do hlavného tímu, tak je prakticky možné odtiaľ ísť hrať kdekoľvek. Keď sa dostaneš do Detroitu a nebude sa ti dariť môžeš ísť, ja neviem, napríklad do NY Islanders. Keď sa ti nedarí v Islanders, už je asi ťažké sa dostať do iného tímu. NHL má tiež svoje rebríčky. Keď si hral v najlepšej organizácii môžeš ísť pokojne do horšieho tímu. Ale z horšieho tímu sa ťažko niekam pohneš.

Vyzerá to teda na sľubnú budúcnosť i v tak náročnej organizácii, akou je Detroit Red Wings. Vráťme sa poslednou otázkou k reprezentácii. Vyzerá to sľubne i s štartom na svetovom šampionáte. Nebol by to už tvoj nováčikovský, už máš skúsenosti. Čo očakávaš od seba a na aký výsledok s tímom si trúfaš?
Dúfam najmä, že urobíme výsledok ako tím. S tímom idú i individuality. Keď sa presadíme ako tím tak urobíme i výsledok. Naša priorita by mala byť štvrťfinále. Počul som, že je nový model turnaja o ktorom som ani nevedel. Hráme s každým z našej skupiny v základnej časti a je tam veľa súperov, nad ktorými by sme mali vyhrať a dostať sa do toho štvrťfinále. Od seba očakávam, že by som mal pomôcť tomu tímu, veď tam nejdem ako nováčik. Budem robiť všetko preto aby sa vyhralo a aby bol výsledok na turnaji pre nás úspešný.

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia