Matúš Matis: Musím byť obojstranný hráč

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 21.07.2012 o 16:30 | Komentáre (0) |

Nech je táto doba akákoľvek, stále je jedným z jej znakov, že pre hokejistov sú hranice otvorené. Túžba za kvalitnejšou konfrontáciou svojich hokejových dovedností zavanie niektorých hráčov napr. za hranice do susednej Českej republiky, či do Mekky hokeja- do Kanady.

Jeden mladý Košičan postupne spoznal mládežnícke ligy v oboch. Najprv strávil po jednej sezóne v pražskej Slávii a Havlíčkovom Brode. Pred troma rokmi ho zlákal systém juniorských súťaží v Kanade a na prienik do systému si vybral ligu, ktorá mala vtedy len tri roky a štatút nezávistlej ligy- Greater Metro Junior Hockey League (GMHL).
Kto je Matúš Matis?
Dátum narodenia: 12. mája 1993
Miesto narodenia: Košice
Post: Útočník
Držanie hokejky: Napravo
Výška: 186 cm
Váha: 88 kg

Štatistiky posledných troch sezón:

TÍM LIGA Z G A
11/12 Michigan Warriors NAHL 50 15 5
10/11 Chicoutimi Saguenéens QMJHL 33 3 0
10/11 Bradford Rattlers GMHL 12 14 7
10/11 Bradford Rattlers GMHL/play off 10 8 13
09/10 Bradford Rattlers GMHL 41 26 19
09/10 Bradford Rattlers GMHL/play off 8 0 6


V GMHL si svojimi výkonmi zaslúžil jeden významný primát ligy. Ako vôbec prvým európskym hráčom si ho v Drafte (sú dva- jeden pre rodákov z Sev. Ameriky, druhý pre cudzincov) vybral v CHL Import Drafte 2010 klub z quebeckej vetvy troch najprestížnejších kanadských profesionálnych junioriek Chicoutimi Saguenéens, z celkového 18. miesta.

Dovtedy strmý rozvoj a sľubná kariéra dostáva vážnu prekážku. Frankofónny klub s trénerom, ktorý nemá príliš rád Európanov, mu kazia nielen ďalší posun v kariére, ale i chuť do hokeja a neskôr i problémy s transférkartou. Uprostred sezóny sa vracia do GMHL, kde opätovne potvrdzuje svoje kvality a robí priemerne dva body na zápas.

Minulé leto sa pokúša dostať späť do jednej z troch prestížnych junioriek (CHL) dopláca však nielen na neochotu Chicoutimi mu vyhovieť, ale i procesné chyby jeho vtedajšieho agenta. Preto berie ponuku z najstaršej a najpočetnejšej americkej juniorskej ligy, v posledných rokoch trochu viac v úzadí známejšej USHL, North American Hockey League (NAHL), konkrétne tímu Michigan Warriors.

Reč je o Matúšovi Matisovi a po oznamení menoslovu hráčov do druhého kempu reprezentačnej 20, ktorá s abude priprvovať na medzinárodný turnaj v bavorskom Füssene, sme sa s ním skontaktovali a porozprávali o jeho doterajšej hokejovej ceste.

Košické 1992, resp. 1993-ky sú už teraz dosť silnou generáciou (Marinčín, Gernát, Jurčo, Chovan a ďal.). Ako si spomínaš na svoj materský klub?
Pravda, hral som s 1993 a 1992-kami. Nebolo to ťažké s nimi, ani sa presadiť. Hral som dosť. S Jurčom sme potom i za starších chodili hrávať. V Košiciach nás dobre pripravili na hokej, dávali si záležať, aby sme sa čo najviac naučili. Boli sme najprv práca mojho vtedajšieho agenta z Česka. Dal mi ponuku na kemp v Kanade, či by som to neskúsil. Lebo ja som mu hovoril celý rok, že by som raz chcel hrať v Kanade. Po sezóne v Brode som šiel na tri týždne na kemp do Toronta, do World Hockey Centra. Tam si ma všimli a hneď ma chceli. Nakoniec z mnohých ponúk som si vybral Bradford a hral som tam.

Liga nemá spojitosť s troma najsilnejšími juniorkami pod hlavičkou CHL, ani s kanadskou hokejovou federáciou. Má štatút nezávistlej ligy. Často som sa však stretol s komentármi, že je platená. Museli i tvoji rodičia ti zaplatiť miesto v GMHL?
Stretol som sa i ja s takýmito názormi. Mne rodičia platili do Kanady iba letenku. Tá liga nie je dostatočne veľká, nie je v nej toľko sponzorov, tak sa tam niečo muselo platiť. Trochu mi pomáhali s výstrojom, s hokejkami a to bolo všetko.

Ale vyslovene miesto v tíme si si neplatil?
Nie, neplatil.

Zakotvil si v srdci kanadského hokeja, 30km od Toronta v Bradforde a sezónu si odohral za miestnych Rattlers. Ako si bol spokojný s organizáciou Štrkáčov?
Ak to môžem takto povedať, tá liga nebola až tak namáhavá. A Bradford bol jedným z najlepších tímov. Ohľadom financií, ohľadom organizácie, ohľadom trénerov, prístupu k hráčom, ku všetkému. Organizácia Rattlers bola z ligy na najvyššej úrovni. Bol som nakoniecdobrá grupa chlapcov.

Dlho si ho však na Slovensku nedokázal hrať. Kedy si vlastne hokejovo emigroval?
Emigroval som do Čiech. Ako 14-ročný som odchádzal do praž skej Slávie. Bol som na ich kempe a dostal som od Vladimíra Rúžičku ponuku u nich zostať. Zobral som tú ponúknutú šancu a povedal som si, že prečo to neskúsiť. Ísť uvidieť svet a skúsiť niečo nové. Novú ligu, nové skúsenosti v hokeji.

A silnejšiu ligu.
Určite.

Prečo si v mladšom doraste Slávie zostal iba rok a prestúpil si do Havlíčkovho Brodu?
V Slávii to bolo dosť ťažké sa presadiť. Pre mňa ako Slováka. Slávisti boli starší chlapci a ja som patril medzi tích najmladších. Veľa priestoru na ľade som nemával. Dostal som ponuku z Brodu a bolo mi povedané, že je tam síce slabšie mužstvo, ale že budem mať oveľa viac príležitostí hrať a sa zlepšiť. Tak som to zobral a išiel tam.

V zámorí záčal v neznámej GMHL. Foto: gmhl.netI na Vysočine to bolo na sezónu a odchádzal si do pomerne neznámej GMHL. Bola to práca agenta, či výber klubu z tejto juniorky?
Bola to šťastný, že ma vyslovene tento klub chcel. V Bradforde to bolo výborné. Nemôžem na Bradford povedať ani jedno krivé slovo. Pomohli mi dosť, i trénery ma hokejovo zlepšili. Snažili sa mi neustále pomáhať. Dosť som sa tam za ten rok zlepšil.

Aké boli tie prvé kroky v zámorskom hokeji. Je to okrem veľkosti klziska, rozdieľ i v samotnom tréningovom procese, či systému hry v zápasoch oproti hokeju v Európe?
Všetci naplno makajú a systémy zo zápasu prenášajú do tréningov.
Matúš Matis
O prechode z európskeho na zámorský štýl hokeja

Určite to bol veľký rozdieľ. Veľký skok. Úplne niečo iné. Bol som ešte dosť mladý, lebo som mal iba 16 rokov. V porovnaní s Českom a Slovenskom je to veľký rozdieľ k tréningovej jednotke a vlastne k prístupe k zápasu. Ako všetci naplno makajú a systémy zo zápasu prenášajú do tréningov. Aby sme to i v nich pochopili, čo sme hrali. Bolo to proste pre mňa úplne niečo nové. Určite to nebolo ľahké zo začiatku, lebo moja angličtina bola spočiatku problémom. Trénery si však dali záležať a nakoniec mi to nejako vysvetlili. Postupom času som to všetko dobre zvládal.

Ak to môžem porovnať ja, ako som videl tréningy na Slovensku a v Štátoch, v zámorí málo poznajú tréningy s nacvičovaním si prečíslenia, ale všetko sa väčšinou robí v individuálnej práci jeden na jedného...
...Presne tak! Poviem to tak, tréningové jednotky tam ...keď si zobereme od pondelka do piatku, cez víkend sme mali zápasy a v pondelok začal nový tréningový cyklus...väčšinou to funguje tak v pondelok a utorok bola tá individuálna práca. Jeden na jedného, dvaja na dvoch, tri na tri. Dvaja na jedného sme robili málokedy. Bolo to dosť i o osobných súbojoch u mantinelov. Je tam malé klzisko, takže to bolo dosť kontaktnejšie. Keď sa to približovalo k piatku, tak sa trénovalo viac cvičení, čo sa používali v zápasoch. Päť na päť, presilovky, oslabovky. Určite to bol úplne iný prístup a iné tempo ako boli v Európe.

Ako dlho ti trvalo sa naučiť hitovať?
Já som s tím problém nemal ani predtím. Ak ti mám povedať pravdu, tam je to intenzívnejšie a musel som ti na to zvykať. Tam je to iba o tom. Ak sa bojíš ísť do súboja ony v Kanade to tam nemajú veľmi radi.

Bol rozdieľ i v pískaní? Je to pravda, že u nás sa píska každý kontakt hráčov a drobné i väčšie háčky a pichanie hokejkou sa púšťajú a v zámorí je to presne opačne?
Určite. Tam je to úplne iné ako tu! Keď som sa bol pozrieť na pár zápasoch na Slovensku, tam odpískajú každý bodyček, každý kontakt. Tam určite nie. Ale v Kanade ak boli väčšie hity, strom, lakeť, údery do hlavy tam to pískajú tiež. Ale ináč ako na Slovensku.

V tej prvej zámorskej sezóne si urobil priemer tesne nad hranicu bod na zápas, bol si vybratý do Zápasu hviezd. Spokojnosť s takýmto vykročením do systému súťaží v zámorí?
Určite som bol rád, že to takto šlo. Že mi to tak vyšlo hneď v prvej sezóne. Bol to taký prvý a úspešný krok v Kanade zviditeľniť svoje meno, ukázať sa kto vlastne som.

Matis bol prvým draftovaným Európanom z GMHL do jednej z CHL junioriek. Foto: qmjhl.caNo zviditeľnil si sa vynikajúco, keď sa táto sezóna prejavila i na drafte cudzincov do troch navýznamnejších kanadských junioriek- CHL Import Drafte 2010, keď si ťa z 18. miesta vybral klub z quebeckej QMJHL, Chicoutimi Saguenéens. Ako vôbec prvého Európana z GMHL. Čo si od QMJHL a Chicoutimi čakal?
Vedel som, že to nebude také isté ako to bolo v Bradforde. Na to ma napokon upozorňovali i trénery i ľudia okolo hokeja v GMHL. Ten výber pomohol zviditeľniť i ich, ligu v očiachhráčov, aj funkcionárov, za čo mi ďakovali. Musím povedať, že trénoval som tvrdo a očakával som, že to bude tvrdšie, rýchlejšie a najmä ťažšie. A pamätám si doteraz, ako som prišiel na prípravný kemp do Chicoutimi a bolo to ešte ťažšie ako som si myslel. Bolo to oveľa fyzickejšie, tvrdšie a všetko bolo rýchlejšie. Prvý tréning, v podstate celý prvý týždeň bolo ťažké sa do toho dostať, si na to všetko zvyknúť.

Tvoj vysnívaný klub v NHL je St. Louis. V Chicoutimi začal zámorskú kariéru i ich neskorší hráč Luboš Bartečko. V príprave si odohral 6 zápasov, v nich si bodoval 8-krát za 3+5. Mal si dobre vykročené napodobiť Bartečka na ceste ku kvalitnej kariére. Prečo však po týchto prípravákoch prišiel pád?
V prípravných zápasoch bol kvázi polovičný mančaft ako v sezóne. V príprave ešte skúšali hráčov a ja som mal pri sebe tích schopnejších a darilo sa mi. Keď máš dobrých spoluhráčov pri sebe tak to ide ľahšie.

Vracali sa hráči z kempov NHL naspäť do juniorky?
Áno, boli, boli. No i po takej príprave odo mňa očakávali veľké veci. Ohľadne pádu. Vieš, že ma často nazývajú sniper. No niekedy to ide, niekedy to nejde. A nešlo to v najlepší čas. Od trénera som navyše nedostával dobrý ice time a celkovo som nevychádzal s ním dobre. Tréner nevedel po anglicky, ja som nevedel francúzsky. Vzájomná komunikácia tam bola obecne veľký problém. Proste, nešlo to. Nemôžem to úplne všetko zvaliť na trénera, mal som nejaké šance, ktoré som nepremenil. Takéto veci sa stávajú v hokeji, pokračoval som ďalej, nevzdával som sa.

Keď som uploadoval na You Tube video z tvojho prvého gólu sezóny v Q, si mi povedal, že to bola snáď prvá prihrávka od spoluhráča. Chicoutimi bol frankofónny klub, nielen s frankofónnym trénerom, ale i frankofónnymi spoluhráčmi. Tak ako tréner i spoluhráči na teba pozerali skrz prsty ako na nejakého druhoradého Európana?

Ako som povedal, nehral som veľa. Tretiu päťku, občas druhú i tú štvrtú. Tí hráči tam neboli práve najtechnickejší. Ich hra nebola založená na niečo vytvoriť, dať mi to tam. Ony šli do toho to tam rozbiť, veľa toho iba nahadzovali a pripravili to na prvú lajnu. A áno, asi to bola prvá nahrávka za ten čas čo som tam bol.

Mne to stále nedáva zmysel, prečo ťa potom draftovali?
Do dnes som tomu nepochopil, lebo bol som vybratý v prvej 20. Bolo mi povedané pred sezónou, že prvá 20 je ostro sledovaná skautami z NHL. Dosť veľa ľudí za mnou chodilo a pýtali sa, čo sa deje, prečo nehrám. A dosť ľudí tú moju situáciu nechápalo. Držal som sa rád týchto skautov, zostať silný, nič si z toho nerobiť. I po odchode z Chicoutimi som mal pár telefonátov, aby som to nevzdával, že moj čas ešte možno príjde. Ale nikto to nechápal, prečo ma tréner nenechal hrať, lebo vedeli čo vo mne je.

V CHL ligách je kvôli MS do 20 rokov v období Vianoc prestávka a Európani čo nehrajú sveťák na pár dní idú domov. Po Vianociach si sa však do Chicoutimi nevrátil. Čo sa stalo?
Ja som šiel domov s tým, že sa po Novom roku vraciam. Na druhý deň mi zavolal tréner s manažérom že proste so mnou už nepočítajú, čo doteraz nechápem. Ešte mi oznámili, že ma budú ponúkať na výmenu do iných tímov. Boli tri možnosti, tuším Drummondville, Halifax a ...a ešte niekto. Držali ma v tom, že niečo sa nájde. Po Novom roku, keď bol deadline (uzávierka prestupov) mi povedali, že ma nik nechce. Proste ťahali ma za ten čas, čo som bol doma, za nos.

Vrátil si sa do Bradfordu a GMHL. Bolá to jediná voľba?
Nemal som nijakú inú možnosť a keďže som poriadne nehral polku sezóny vybral som si radšej známe miesto. Tam zostávalo do konca sezóny niečo málo cez desať zápasov v základnej časti sezóny a play off. Tam som vedel, že sa vyhrám, aby som z tej sezóny aspoň niečo mal.

Šanca na silnejšiu ligu nebola, napr. USHL?
Ja som do poslednej chvíľe nevedel čo. Ja som bol v tom, že zostanem v QMJHL, ale v inom tíme. Keď bol ten deadline tak už som veľa možností nemal. A ja som kývol na radu agenta na návrat do Bradfordu.

V GMHL si sa hokejom bavil, robil dva body na zápas. Po takejto úspešnej druhej polovici sezóny nebol záujem z reprezentácie do 18 rokov, aby si hral na MS v Nemecku?
Asi som nemal dosť známostí na Slovensku. Nemal som tam ani slovenského agenta, takže veľa toho nebolo. Keď som sa vrátil domov dostal som pozvánku do kempu, ale nakoniec to zrušili. Neviem, ako to mám vysvetliť.

Ako to vypadalo s ponukami pred minulou sezónou?
Ja som mal možnosť ísť do Barrie Colts v ontárijskej OHL. Ja som aj v polovici júla letel do Kanady na prípravný kemp. V kempe by bolo oznámené, že proste Chicoutimi ma nechceli pustiť. Im patrili stále na mňa práva, tým pádom som nemohol hrať nikde v CHL ligách. Nebol som vlastne voľný hráč a robili mi problémy s transfér kartou. Potom som dostal možnosť ísť do NAHL, do tímu Michigan Warriors. Tak som tam šiel na prípravný kemp a po ňom som s nimi podpísal zmluvu.

Koho to bola chyba, že nedokázal ti od Chicoutimi nedokázal vybaviť tú transfér kartu?
Bolo to chyba mojho agenta, jedného Kanaďana, ktorý ma vtedy zastupoval. Ten mi mal vlastne vtedy vybaviť všetky tie papiere. Bolo mi od neho povedané, že všetko je vybavené pre Barrie. Ja som priletel do Barrie a vlastne hneď si ma zavolali, že nie sú vybavené niektoré papiere, ktoré mali byť vybavené pred Import Draftom. Tým pádom som nebol voľným hráčom. Jediná šanca bola ma redrafnúť, na čo už bolo neskoro.Ok, nová liga, nová skúsenosť. Čím je NAHL v porovnaní s GMHL a QMJHL iná?
Keď som bol po kempe ...veľa chlapcov, trénery, ľudia v organizácii sa ma pýtali, či to je nejaký rozdieľ. Ja som im jasne povedal, že veľký rozdieľ som v tom nevidel. Rozdiel medzi QMJHL a NAHL bol, že v qubeckej boli viac technickejší hráči. A bolo tích techickejších hráčov tam viac ako v NAHL. V NAHL mali skorej to tvrdšie pojatie hry, do bitiek a do týchto vecí. Ale v rýchlosti a tvrdosti som nevidel žiaden rozdieľ. Bolo to isté ako v Quebecu.

Ako si spokojný so svojimi výkonmi v NAHL?
Bol som veľmi spokojný s touto sezónou, čo som mal v Michigane. Dostal som dosť veľa skúseností a naučil som sa hrať s pukom, i bez puku. Lebo pochopil som to, že v Amerike ako jednostranný hráč dopredu neuspeješ. Musíš byť obojstranný. Takže som sa naučil hrať i bez puku a vlastne to bol moj ďalší posun dopredu.

V decembri bolo preradenie na pár dní do nižšej záložnej ligy, NA3HL. Prečo?
V Amerike to funguje tak, že ony majú nabitú súpisku s hráčmi. A keď sa nejaký hráč zraní, tak na ten čas čo je hráč zranení, musia ho akoby vytrejdovať do nižšej ligy, vlastne na farmu NAHL. Tím otvarajú miesto pre druhého hráča, ktorý by ho zastúpil. To sa práve stalo so mnou, pretože vtedy som dostal v jednom zápase do členka a mal som s tým veľké problémy a nemohol som hrať zápasy. Takže to bol dôvod prečo ma dali do nižšej ligy. Ale to bolo čisto iba kvôli papierovačkám a aby bolo miesto pre iného hráča. Po doliečení som bol naspäť na súpiske.
Pochopil som, že v Amerike ako jednostranný hráč dopredu neuspeješ. Musíš byť obojstranný.
Matúš Matis
O najmarkatnejšom príklade, čo ho zámorie naučilo


Čiže tam si ani netrénoval?
Nie, nie.

Pomer gólov ku asistenciám je väčšinou menší, u teba je to vo väčšine sezón naopak a dokázal si to i v NAHL. Čiže okrem toho, že ťa tam naučili i brániť, dá sa o tebe povedať, že si hrotový hráč?
Určite. Ľudia, čo ma videli hrať, hovoria že na to mám. Ale v pomere k strelám, ktoré som mal, tých gólov nemal som veľa. Tuším som mal dokopy okolo 130 striel na bránu. Hráči tam mávali i okolo 250 striel. Určite som mohol dať tých gólov i viac. V zápasoch som si sám dokázal vypracovať dosť možností. Občas to tam nepadlo, ale v dosť situáciach som pomohol tímu.


Tých 15 gólov nebolo zlé. Boli v tejto sezóne však dosť časté prestavky medzi bodovaním, čo ukazuje na nevyrovnanosť tvojich výkonnov. Je tá konzistencia výkonov tím čo musíš čo najskôr zlepšiť?
Určite áno. Veľa krát mi tréner hovoril, aj v kabíne, že som jedným z lídrov tímu a potrebuje odo mňa viac gólov. Niekedy to proste nepadalo. Určite je to jedná z chýb, ktorú musím vylepšiť a dávať v nasledujúcej sezóne viac gólov.

Bude NAHL, tvojou destináciou i pre túto sezónu?

Matúš Matis odohral v zámorí tri sezóny, tú poslednú v NAHL. Foto: súkromný archív


To ešte neviem kde zakotvím. Riešim si to všetko tentoraz sám a je ešte skoro. Ja sa pripravujem na reprezentáciu, ale mám nejaké možnosti z Ameriky. Čakám na odpoveď.

Ako sa na sezónu pripravuješ?
Pripravujem sa dosť dobre. Odvtedy ako som sa vrátil domov, som ako letnú prípravu trénoval dvojfázovo. Teraz už druhým týždňom chodievam na trenažér tu v Košiciach. Sústreďujem sa na zlepšenie presnosti strieľ a zlepšenie kondičky pomocou toho trenažéra.

Už sme to spomínali, repre ti unikala. Počiatočné záujmy pred jedným z Memoriálov Ivana Hlinku, i pred MS 18 sa zmenili na ignoráciu. Toto by vzhľadom na tvoj vek mala byť možno posledná juniorská sezóna. Tréner 20 Ernest Bokroš ťa na prvý kemp nominoval iba ako náhradníka, na kemp pred augustovým turnajom v Füssene na teba nezabudol. To musí byť dosť veľká psychická vzpruha pred sezónou, však?
Určite áno. Bol som veľmi šťastný, keď mi pán tréner Bokroš zavolal a oboznámil, že so mnou počíta na kemp a chce ma vidieť ako hrám. Je to pre mňa vlastne niečo nové, v reprezentácii som nikdy nebol. Tak som zvedavý, ako to dopadne.

O reprezentačnom projekte HK Orange 20 si neuvažoval?
Uvažoval som aj áno, aj nie. Neviem, čo ešte bude, uvidí sa po kempe.

Čiže budúcnosť si nechávaš otvorenú?
Áno. Nechávam si ju otvorenú radšej pre Ameriku. Som ešte mladý, mám posledný rok v junioroch, plus možno na vekovú výnimku ešte ďalší rok. Chcem sa ešte zdokonalovať v Amerike. Rozprávam sa s nejakými ľudmi i v Kanade, i v Štátoch. Je to ešte otvorené, lebo mi povedali, že je to ešte skoro riešiť. Do kempov je ešte ďaleko. Vedia, že idem do reprezentácie a je možné že sa na mňa prídu i osobne pozrieť.

V CHL-kách nemôžeš hrať, lebo ťa ani v tohtoročnom Importe neredraftovali. V zámorí sú rovnako prestížne i ako som spomenul americká USHL, táto NAHL, či BCHL (juniorka provincie Britská Columbia- pozn.). V ktorej by si sa najradšej videl?
To je jedno v ktorej. Hlavné je aby som hral.

A aby tam nebol francúzsky hovoriaci tréner.
Presne tak. (úsmev)Prípravný zápas pred turnajom - 11.8.2012: Slovensko – USA (17:30hod.)

13.8.2012: Slovensko – Švédsko (17:30)

14. augusta 2012: Slovensko – Švajčiarsko (17:30)

15. augusta 2012: Slovensko – Kanada (17:30)

17. augusta 2012: B3 – A3, alebo B4 – A4 (14:00), B1 – A2 (17:30)

18. augusta 2012: zápas o 3. miesto, alebo finále (14:00) Pozn.: Ak sa Slovensko a Česko prebojujú do semifinále turnaja zápas sa uskutoční v krajine lepšie umiestneného družstva po zápasoch v skupine.Matúš Matis

V drese Warriors. Foto: nahl.com
Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia