Nechala s vidinou na univerzitný hokej dohrá sezónu v NAHL

Autor: Kristián Kvasnica | Vydané: 16.01.2013 o 22:00 | Komentáre (0) |

Majstrovstvá sveta do 20 rokov v Ufe sa skončili pred dvoma týždňami a pre slovenských reprezentantov nasledoval buď návrat do materských klubov, niektorí hráči ročníka 1994 sa vrátili do projektu HK Orange 20 a pár z nich dostalo ponuku hrať v zahraničí.

Obranca Tomáš Nechala si tiež chce plniť sen a vyskúša tak legionársky chlebík. I keď mal možnosť hrať v USHL, či pred touto sezónou vo Fínsku, prednosť dostal domov a reprezentácia.

Tomášov sen časom nabral jasný smer. Chce sa dostať s hokejom na jednu z amerických univerzít, aby popri hokeji v NCAA, v ktorej pôsobí i trinásť hráčov z tohtoročného kádra zlatých Američanov, i študoval a tým mal základ, na ktorom môže stavať v budúcnosti bez hokeja.

Nechala bol na dvoch MS, pred dvoma rokmi na šampionáte do 18 rokov a na MS 20 v Ufe (Foto: Kristián Kvasnica/slovakprospects.com)

Preto jeho agent hľadal možnosti, ako 19-ročného obrancu (nar. 21.3.1993) dostať do systému amerických súťaží. Miesto v tíme z USHL, najprestížnejšej to americkej juniorskej ligy, sa mu síce nepodarilo, ale záujem klubu Topeka RoadRunners z North American Hockey League (NAHL) sa pretavil do prestupu a Nechala o pár dní odlieta do Spojených štátov.

Je NAHL už teda istá?
Áno, dnes som si bol po víza a už len čakám kým mi zarezervujú letenku a letím tam.

Išlo o dlhodobejšie nahovárky?
Ja som len chcel skúsiť americkú juniorku, aby som mal možnosť sa dostať aj na univerzitu. Povedal som teda agentovi, nech niečo skúsi. Ozvali sa mu dva kluby. Jeden z USHL, ale to nakoniec nedopadlo dobre, a tak som sa rozhodol pre Topeku. Tí mali záujem o viacero hráčov z reprezentácie, aj o Michala Uhríka, Karola Koríma, vlastne aj o mňa. Karol je už v Pardubiciach a Michal ten nejde.

Kedy budeš môcť nastúpiť v NAHL?
To presne neviem, okolo dvadsiateho by som mal byť už v USA.

Tomáš odohral za HK Orange 20 tridsať extraligových zápasov a 13 duelov v 1. lige (Foto: Jakub Homoľa/slovakprospects.com)

Neberieš NAHL ako menejcennú príležitosť? Predsa len je v hierarchii amerických junioriek úrovňou pod USHL.
Podľa mňa je NAHL dobrá voľba. USHL je síce braná ako top americká juniorská liga, ale percento hráčov, ktorí idú do NCAA, je podľa mňa stále výborné. Ja by som to preto nevidel takto zle.

Hral si proti Američanom i Kanaďanom v Ufe. Myslíš, že ti tamojší štýl bude vyhovovať a dokážeš sa v zámorí uplatniť?
Keď som bol na kempe pred dvoma rokmi, tak sa mi zámorský štýl hokej veľmi páčil. Ja verím, že to bude super.

Bol si už v zámorí na try-oute?
Áno, vtedy som dostal pozvánku z USHL, klubu z Muskegonu. Mohol som aj zostať, boli so mnou spokojní, no nakoniec som zostal ešte doma.

Predtým ako si sa rozhodol ísť do NAHL, tak nebola nádej na kariérny posun na Slovensku?
Mal som zmluvu v Dukle a v lete sme sa nedohodli nakoniec na uvoľnení do Fínska, kde bol o mňa záujem. Vtedy i teraz som chcel skúsiť niečo nové. Predsa keď som ešte mladší, tak sa ide ľahšie niekam do zahraničia ako keď už je človek starší.

Rodák z Novej Dubnice - Tomáš Nechala (#12) je odchovancom Dukly Trenčín (Foto: Gabriela Ganzová)

Hľadal si si už i informácie o Kansase a klube RoadRunners?
Mám pár známych, s ktorými som to prebral, ktorí aj poznajú klub, aj nejakých známych okolo. Viem že v Topeke hrá už druhý rok Michal Pástor, tak som mu už písal. Mal by ísť ešte jeden Slovák, Juraj Kučírko.

Čo ťa najviac láka na NCAA?
Myslím si, že študovať na univerzite a popri tom hrať hokej na špičkovej úrovni je úplne skvelé. Predsa len nikde nie je napísané, že tým hokejom sa nakoniec budem aj živiť. Stať sa môže čokoľvek a takto má človek aj akési zadné vrátka.

Už máš aj vytypované, ktorá výška by to mohla byť?
Nie, nie. Zatiaľ sa aj tak sústredím na NAHL, nech tam niečo aj uhrám (úsmev).

Komentáre
Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia